Su İçmenin Faydaları

Su İçmenin Faydaları
25 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 32 kez okundu.

Su tüketiminin önemini günümüzde bilmeyen yoktur. Yalnızca yetişkinlerde değil, çocuklarda da suyun düzenli bir şekilde kullanımı birbirinden farklı yararları da beraberinde getirmektedir. Uzmanların ve doktorların yanında ülkemizde oluşturulan kamu spotları da bireylerin su içmeye teşvik edilmesi adına özellikle çalışmaktadır. Su içmenin faydaları noktasında bilgi sahibi olmayan bireylerin ise bilinçlendirilmesi adına birbirinden farklı hatırlatıcı uygulamalar oluşturulmuş durumdadır. Cilt sağlığının yanında vücut sağlığına da son derece iyi gelen su tüketimi ise bireylere göre değişiklik gösterebilmektedir. Uzman bir doktordan yardım alarak, günlük tüketim limiti doğrultusunda düzenli olarak su içmek uzun ömürlü bir yaşama sahip olmak adına önemlidir.

Cilt ve Beyine Yararlarına

Bireylerin düzenli olarak su içmesinin cilt sağlığı yanında, beyinsel faaliyetlerin yerine getirilmesi adına da önemi büyüktür.

  • Su içmenin cilde faydaları noktasında, en büyük etkilerinden bir tanesi, cilt kuruluklarını gidermesidir. Genel olarak cildi kuru olan ve pullanma problemi yaşayan bireyler, birbirinden farklı cilt ürünleri ile birlikte vücutlarını nemlendirmeye çalışmaktadırlar. Ancak bu noktada en etkili sonuçlardan bir tanesi, su tüketiminin arttırılması olarak ifade edilebilmektedir. Günlük içilen su miktarının artması bireylerin cildinde nem oranının dengelenmesine, daha aydınlık bir hale gelmesine, kırışıkların geç oluşmasına ve lekelerin daha az çıkmasına neden olmaktadır. Düzenli olarak su tüketen bireylerin ciltlerinin daha gergin ve aynı zamanda da genç göründüğü gözlemlenmektedir.
  • Cilt yanında beyinsel faaliyetlerin de yerine getirilmesi adına su tüketimi son derece önemlidir. Bireylerin unutkanlıklarının azaltılması, hareket kapasitelerinin artması ve enerjilerinin yükselmesi adına doğru su kullanımı oldukça önem taşımaktadır. Daha az su içen bireylerde, unutkanlığın arttığı ve yorgunluk hissinin çoğaldığı gözlemlenmektedir.

Günlük Ortalama Su Tüketim Miktarı

Su içmenin faydaları noktasında, belirtilen tüm sebeplerin yanında bireylerin günlük olarak tüketmeleri gereken belirli bir su kapasitesi bulunmaktadır. Kapasite ise genel olarak yetişkinler de ve çocuklarda farklılık gösterebilmektedir. Bu noktada,

  • Yetişkin bir bireyin günlük su tüketim oranı, 2 yada 2,5 tl olarak belirtilmektedir.
  • Çocuklarda ise bu oranın yarısı kadar olduğunu belirtmek doğru olacaktır.

Ancak yine de bireyler adına kesin bir miktarın belirlenmesi için doktor kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Belirtilen miktarda su içmekte zorlanan bireylerin günlük olarak en az 7 bardak su tüketmeleri faydalarına olmaktadır. Direkt olarak su içmeyi sevmeyen bireyler ise limon, nane ya da tarçın gibi ürünlerde suyunu daha içilebilir hale getirebilmektedirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git