Şişkinlik Yapan Gıdalar

Şişkinlik Yapan Gıdalar
6 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 299 kez okundu.

Bazı besinleri tükettiğinizde, şişkinlik hissi yaşarsınız ve bir çok kişi için rahatsız edici bir durum olan şişkinlik gaz çıkaramama sorunu ile birleştiğinde iyice sıkıntı yaratır.

Bu nedenle bazı besinleri tüketirken, biraz yumuşatmanız önemlidir. En çok şişkinlik yapan gıdalar arasında olan süt, ısıtılıp tüketildiğinde daha rahat bir sindirim sağlıyor. Aynı zamanda süte eklenen kakao da bu gaz etkisini giderici bir etki sağlıyor.

Son dönemde ortaya çıkan laktozsuz sütler daha rahat bir sindirim sağlasa da, siz doğal ürünleri tercih ederek ısıtıp içebilirsiniz.

Sadece süt değil süt grubu olan peynir, tereyağ, ayran ve yoğurt gibi ürünler de gaz yaptığından dikkatli tüketilmesi gerekmektedir.

Şişkinlik Oluşmaması İçin Ne Yapmalısınız?

Şişkinliği önlemek için yapmanız gereken en önemli şey besinleri iyi bir şekilde çiğnemektir. İyi çiğnemediğiniz besinler, şişkinlik yapar.

Özellikle sindirilmemiş karbonhidratlar şişkinliğin artmasına neden olabilir. Bir çok insan hava yuttuğu için şişkinlik hisseder ve bunu önlemek için sakız çiğnemekten uzak durmanzı gerekmektedir.

Çok fazla meyve yemek de şişkinlik sorunuyla başbaşa kalmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle öğünlerinizi yumuşatmak için içine yulaf ezmesi gibi destekler katabilirsiniz.

Birlikte Tüketmemeniz Gereken Gıdalar

Nohut, kuru fasulye, bakla gibi gıdalar gaz yapan ayran ile birlikte tüketildiğinde sizi oldukça fazla rahatsız edecektir. Gaz yapan yiyecekler, gaz çıkaramayan kişiler için rahatsızlık verici olduğundan tüketimden sonra papatya, rezene ya da anason çayı gibi  bitki çayları tüketerek rahatlama sağlanabilir.

Turp, sakız çiğnemek ve hava yutmak kendinizi bir balon gibi patlamaya hazır hissetmenize neden olabilir. Bu nedenle ilk etapta yapmanız gereken, bu ürünleri dikkatli bir şekilde tüketmektedir. Karbonhidratları sindiremediğiniz durumlarda da midede şişkinlik hissi oluşabilir.

Bu nedenle bir çok ürünü tüketirken dikkatli olmanız oldukça önemli bir husustur. Haşlanmış mısır ve şekerli gıdalar tüketmek de şişkinliğe sebep olmaktadır ve asitli içeceklerle birlikte tüketildiğinde şişkinliğinizi kat kat arttırır.

Diyetinizde Olmaması Gerekenler

Öncelikle sağlıklı bir beslenme sistemi benimsediğinizde, zaten şişkinlik yapan besinler tüketmemiş olacaksınız.

Küçük porsiyonlar halinde az yemek yediğinizde her zaman rahat bir mideniz olur. Bunun yanında süt ürünlerini de dengeli bir şekilde tüketmeniz oldukça önemlidir. Soğuk iç içmemeli ve süt, yoğurt tüketirken tarçın katarak yumuşatmalısınız. Tek bir tarçın çubuğu bile, gaz etkisini azaltacaktır.

Hayatınızdan kesinlikle asitli içecekleri çıkarmanız gerekmektedir. Kola gibi içecekler size en büyük zararı veren ve midenize kramplar yaşatabilecek derecededir.

Hayatınızı değiştirebilecek nitelikte olan Duygusal açlık sendromu yaşıyor olabilirsiniz adlı makale kesinlikle okunmalı.

Etiketler:

Şişkinlik Yapan Gıdalar Konusuna 12 Yorum Yapıldı
 1. cansu dedi ki:

  Ben günde en az bir bardak süt içiyorum meğer şişkinlik ondanmış bende anlamıyordum cahillik 🙂

 2. Defne dedi ki:

  Evet süt çok şişkinlik gaz yapıyor seviyorum ama bu yüzden çok içemiyorum.

 3. AtariSever dedi ki:

  Yediğimiz şeylere dikkat etmemiz gerekiyormuş. Sütü ilk defa duydum.

 4. Onur kaplan dedi ki:

  Peyniri çok seven biri olarak uzun süredir şişkinlik sorunu çekiyordum doktara gittiğim de peynir den olabilir demişti şuanda yemiyorum sorun yok şükür

 5. ahmet dedi ki:

  herkez gibi bizde aynı problemden rahatsız; şişkinlik veren yiyeceklerden uzak durarak kurtulabileceğiz sanırım bu dertden…

 6. Kardelen dedi ki:

  Kesinlikle su gıdalardan uzak durmalı veya sınırlı yemeliyiz. Siz siz olun fazla yemeyin.

 7. Nalan dedi ki:

  Yediğimiz şeylere dikkat etmemiz gerekiyor gerçekten. Bu yazıdan sonra 1 kat daha fazla dikkat edeceğim.

 8. admin dedi ki:

  Gelen tepkilere bakılırsa özellikle süt ve yoğurt’un gaz yaptığı bilinmiyormuş, şişkinlik yapan gıdalar arasında neredeyse en fazla bu süt ve süt ürünleri gelmektedir.

 9. Çağla dedi ki:

  Mercimek ve bulgur yemeğide şişkinlik yapmaktadır.

 10. Esma Yılmaz dedi ki:

  Bende çok yakında diyetimi düzenleyip bu tip zararlı gıdaları kısıtlayacağım kendime. Teşekkürler.

 11. Hakan T. dedi ki:

  Her ağır yemekten sonra bi soda işi çözer gibi. Şişkinlik yapıyo diye sevdiğmiiz yemeklerden vazgeçecek değiliz ya

 12. GülBahar dedi ki:

  şişkinlik yapan gıdalara dikkat etmeniz gerekir, çünkü en iyi doktor kendinizsiniz, ve bu belirtiler kişiden kişiye değiştiğini de unutmayın

Sayfa başına git