Menopoz Dönemi Nedir?

Menopoz Dönemi Nedir?
26 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 31 kez okundu.

Menopoz dönemi, kadınların genellikle ileriki yaşlarında ortaya çıkan, vücut yapılarında meydana gelen değişimler olarak ifade edilebilmektedir. Düzenli olarak oluşan adet kanamasının durması ile birlikte kadınlarda salgılanan östrojen hormonları da yavaşlamaktadır. Bu durum ise bireylerin menopoza girmelerine, kadınsal faaliyetlerinin azalmasına neden olmaktadır. Belirtilen işlemlere ek olarak kadınlarda menopoza girilmesi ile birlikte bazı hormonsal değişiklikler de görülebilmektedir. Menopoz dönemi nedir diye merak eden bireyler adına belirtilen dönemin kadınlar adına bir geçiş dönemi olduğunu ifade etmek doğru olacaktır. Menopoz ile birlikte aynı zamanda kadınların çocuk yapabilme ihtimali de son derece azalmaktadır.

Kadınlardaki Belirtileri

Menopoza girilmesi ile birlikte kadınlarda bazı belirtiler de ortaya çıkabilmektedir.

  • Ani terleme ya da üşüme,
  • Aşırı sinirlilik sorunu,
  • Uykusuzluk ve
  • Depresyon gibi nedenler,

Bireylerde yaygın olarak görülen menopoz belirtileri olarak adlandırılabilmektedir. Kadınların belirtilen dönem içerisinde vücutlarında aşırı kilo kayıpları ya da şişmanlık gibi değişimler de yaşanabilmektedir. Belirtilerin en iyi şekilde tespit edilip, kontrol altına alınması adına bir doktor yardımı almak son derece önem taşımaktadır. Menopoz tedavisi olarak da adlandırılan süreç içerisinde kadınların uzman yardımı almaları psikolojilerinin de bozulmaması adına yararlı olmaktadır. Menopoz ile birlikte kadınlarda yumurtalık faaliyetlerinin sona ermesinden sonra bazı cinsel isteksizlik gibi problemler de görülebilmektedir.

Süresi Ve Etkileri

Menopoz ne kadar sürer diye merak eden bireyler adına belirtilen sürenin, yaklaşık olarak 5-6 sene olduğunu ifade etmek doğru olacaktır. Bazı durumlarda ise bireylerin psikolojik süreçlerine göre belirtilen süre 8 seneye kadar çıkabilmektedir. Kadınlar görülen menopoz probleminin kısa süre içerisinde atlatılması adına değişime ayak uydurmak son derece önem taşımaktadır. Diğer bir taraftan ise genel olarak menopoz girme yaşı 50 olarak kabul edilebilmektedir. Erken menopoz dönemlerinde ise bireyler 35 ve 40 yaşları arasında da menopoz problemi ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu gibi durumlarda menopoz belirtilerinin daha yüksek olması nedeniyle kadınların süreci atlatma süreleri de uzayabilmektedir. Menopozun bireylerde yarattığı en önemli etkilerden bir tanesi, yumurtalık ve rahim organlarının işlevlerini kaybetmesi olarak adlandırılabilmektedir. Menopoz dönemi nedir diye merak eden kadınların problem yaşamamaları adına doktorlarına danışmaları faydalı olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git