Hangi Vitamin Ne İşe Yarıyor?

Hangi Vitamin Ne İşe Yarıyor?
13 Mart 2018 tarihinde eklendi, 63 kez okundu.

Başta vitaminlerin hem yağda hem de suda eriyenler olarak 2 grupta incelenmesi söz konusudur. Bu incelemelerin akabinde karşınıza belirli vitamin gruplarının çıkacağını söylemek gereklidir. Yağda eriyenler olarak A, D, E, K vitaminlerinin sunulması söz konusudur. Bunun arkasından suda eriyenlerin ise B ile C vitaminleri olduğunu göreceksiniz. Hepsinin farklı besinler içerisinde yer aldığını da söylemek gereklidir. Hangi vitamin ne işe yarar sorularının arkasından mutlaka hangi besinlerde yer aldıklarına yönelikte incelemelerde bulunmak gerekiyor. Bunun için hepsinin ayrı ayrı tanımlamalarına göz atabilirsiniz.

A Vitamini Nerede Bulunur? Yararları Nelerdir?

Vitamin nedir ne işe yarar sorularına karşılık olarak tümünün ayrı ayrı analiz edilmesi gerekiyor. Bu anlamda başta A vitamine yer vermek faydalı olacaktır. Yağda eriyen vitaminler arasında yerini aldığını baştan söylemek gerekiyor. Genel anlamda da hayvansak gıdalarda bulunması söz konusudur. Süt, tereyağı ve yeşil sebzelerin içerisinde de yer aldığını söylemeliyiz. Havuç ile karaciğerde de yer alan A vitamini pek çok alana faydalıdır. Bu anlamda karşınıza çıkacak olanlar ise;

 • Deri hastalıklarında bol bol tüketilmesi gerektiğini ifade etmeliyiz. Mantar, egzama, deri döküntüleri ya da kaşıntıları gibi sorunlar yaşayanların mutlaka A vitamini içeren yiyeceklerden beslenmeleri de gereklidir.
 • Cildin yanı sıra saç ile göz sağlığı için de faydasının fazla olduğunu söylemeliyiz.
 • Hücre zarının daha da dengeli hale gelmesine etki ediyor. Bunun için de cilt yararlarının kısa süre içerisinde iyileşmesi mümkün olacaktır.
 • Kemiklerin gelişmesine yönelikte bir hayli faydasının olduğunu söylemek gereklidir.
 • Üreme ve gelişme açısından da A vitamini tüketimlerine yer vermeniz faydalı olacaktır.

D Vitamini Nerede Bulunur? Faydaları Nelerdir?

Hangi vitamin hangi işe yarar incelemelerinde ikinci sırayı D vitamini alıyor. Öyle ki kalsiyum açısında bir hayli zengin olan D vitaminin de pek çok faydası mevcuttur. Genel olarak da balık yağları üzerinden vitaminin elde edilmesi temel alınıyor. Yağlı balıklar ile yumurta içerisinde de bolca bulunuyor. Süt, peynir ve tereyağı içerisinde de bulunan vitaminlerden bir tanesidir. Güneş ışınlarından da D vitamini bulmanız mümkün. Öyle ki eklem yerleri için de güneş ışınlarına ihtiyaç vardır. Bu anlamda D vitamininin geçerli faydaları ise;

 • D vitamini baştan da belirttiğimiz gibi kemik gelişimi adına oldukça önemlidir. Hem bebekler hem de yaşlılar için özellikle önem taşıyor. Bunun için ek tavsiyelere ya da besinlere yer veriliyor.
 • Kemik kaybına yönelik önlemlerin alınması için de mutlaka D vitamini tüketmeniz gereklidir. Özellikle de ileriki yaşlarda kemik kayıplarının meydana geldiğini söylemek gereklidir.
 • Kemiklerin yanı sıra kas dokularının da daha güçlü hale gelmesini sağlıyor.
 • Kanserleri hücrelere dahi etkisi bulunan vitaminler arasındadır. Bunun için de meme ile kolon kanserlerinin başta gösterildiğini söylemek gereklidir.
 • Kemiklerin ve kasların yanı sıra diş gelişimi açısından da D vitamini kullanımlarına yer vermeniz önemlidir.
 • Bağışıklık sisteminin de güçlü olması adına D vitamini tüketmeniz gerekiyor. Öyle ki sıklıkla üst solunum yollarına bağlı olarak hasta olanlara da D vitamininin önerilmesi söz konusudur.
 • Raşitizm hastalığına sahip olan kişilere de D vitamininin önerildiğini söylemeliyiz.

D vitamini tüketiminde dikkatli olmanız isteniyor. Öyle ki fazla tüketimlerinden kaynaklı olarak zehirlenmelerin yaşanılması kaçınılmaz olacaktır. Bu gibi durumların belirtileri ise karın ağrısı, sersemlik ve iştahsızlık gibi karşınıza çıkacaktır. Bu tarz şikayetlerin oluşması halinde mutlaka uzmanlardan yardım almanız gereklidir.

E Vitamini Nerede Bulunur? Faydaları Nelerdir?

Vitaminler ne işe yarar hangi besinlerde bulunur soruları için tablolara yer veriliyor. Bu tablolarda 3. sırayı da E vitaminlerinin aldığını göreceksiniz. Genel anlamda da bitkisel sıvı yağların içerisinde yer aldığını belirtmek gerekiyor. Bunların dışında kuru yemişlerin içerisinde de mevcuttur. Örneğin fındık ile fıstık içerisinde bol seviye E vitamini bulunuyor. Yağlı tohumlar içerisinden de elde etmeniz mümkün. Yeşil salata içerisinde de bulunan vitaminlerden bir tanesidir. Soya tüketimleri sonucunda da vücuda E vitamini almış olacaksınız. Faydalarına göz atacak olursak;

 • Hücre zarlarını korumaya yönelik bir hayli faydası bulunuyor. Öyle ki antioksidan etkisinden dolayı da hücre zarlarının zarar görmemeleri temel alınıyor.
 • Kanseri önlemek açısından da önerilen vitaminler arasında bulunuyor.
 • Atardamar hastalıklarına sahip olan kişilerin de gün içerisinde bol seviye E vitamini tüketmeleri yararlı olacaktır.
 • Kan dolaşımının düzenli hale gelmesi adına kan pıhtılaşmasına da etki ediyor. Böylece hücrelerin tazelenmesi ve cildin daha taze durması mümkün.
 • Kılcal damar sorunları yaşayanlar için de faydalı olduğunu belirtmek gereklidir.
 • Tansiyon düşürmeme de etkili olan vitaminler arasında yerini alıyor.
 • Ciltte oluşan yara izlerinin kısa süre içerisinde onarılmasında da yer veriliyor. Oluşan yaraların kan pıhtılaşmaları sayesinde anında iyileşmesi mümkün olacaktır.
 • Bacaklarda sık sık meydana kalan kramp sorunu için de E vitamini öneriliyor.

K Vitamini Nerede Bulunur? Faydaları Nelerdir?

En yararlı vitaminler arasında K vitamini de yerini alıyor. Vücudun kendisi tarafından üretilen vitaminler arasında yer alıyor. Kanamalı hastalıkların oluşmaması adına da mutlaka K vitamini tüketimlerine yer vermeniz gerekiyor. Yetişkinlerin yanı sıra bebeklerin de K vitaminine ihtiyaçları bulunuyor. Yeni doğanlara bu anlamda özel takviyelerin yapılması söz konusudur. Faydalarına göz atacak olursak da;

 • Kan pıhtılaşma sorununa yönelik K vitamini önerilerine yer verilmesi söz konusudur. Kanamaların fazla olduğu durumlarda pıhtılaşma oldukça önemlidir. Öyle ki pıhtılaşma olmadan kanamanın durdurulması biraz geç olacaktır. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak adına da K vitamini tüketmeniz gerekiyor.
 • Menopoz sonucunda meydana gelen kötü etkilerin de sonra ermesi için faydaları bulunuyor. Öyle ki kemik kaybının bu dönemlerde bir hayli fazla olduğu açıktır. Bu kaybın engellenmesi için de K vitamini tüketimini arttırmanız faydalı olacaktır.
 • Kanser önleyici etkiye sahip vitaminler içerisinde de yerini aldığını söylemek gereklidir. Özellikle de prostat kanserlerine yönelik önerildiğini belirtmek gerekiyor. Bunun yanı sıra karaciğer hastalıklarında da tüketimleri önemlidir.
 • Kemiklerin hızlı bir şekilde kırılmaması adına da K vitaminine ihtiyaç duyuluyor. Çatlak ya da incinme durumlarının sıklıkla yaşandığı kişilerin genel anlamda vitamin eksiksikleri mevcuttur.
 • Kalsiyumun atılmasını sağladığı için hem kalp hem de damar hastalıklarında da önerilen vitaminlerden bir tanesidir.

B Vitaminleri Nelerdir? Faydaları Hakkında

Suda eriyen vitaminler arasında B türlerini de göreceksiniz. Öyle ki B1, B3, B3 şeklinde ayrı ayrı tanımlamalara yer veriliyor. Sonuç olarak da geçerli besinlerin ve faydalarının analiz edilmesi önemlidir. B1 adına en fazla kuru baklagillerde yer aldığını söylemek gereklidir. Bunun yanı sıra esmer pirinç ile sığır eti içerisinde de bolca bulunuyor. Tüketimleri sayesinde faydalı gelecek olan durumlar ise;

 • Sinir sistemine yönelik faydasının da bir hayli fazla olduğunu söylemek gereklidir.
 • Sinirlerin çevresini kapsayan kılıfların daha sağlıklı bir hale gelmesine etki edecektir.
 • Kalp yetmezliği gibi sorunların meydana gelmemesi için de B vitamini tüketimlerine dikkat etmekte fayda vardır.
 • Katarak hastalığına yakalanma etkisinin de minimum seviye olması adına mutlaka B1 vitamini içerden besinlerden tüketmeniz gereklidir.

B2 vitamini ise süt ve süt ürünlerinde bolca bulunuyor. Bunun yanı sıra et içerisinde de yer alan vitaminler arasındadır. Yeşil yaraklı olan sebzelerden de B2 vitamini almanız mümkün. Tahıllar içerisinde de bolca B2 vitaminin yer aldığını söylemek gerekiyor. Bireylerin gelişim açısından her dönemde B2 vitaminini tüketmeleri önemlidir. Bunun için yaşlı, gebe ya da emziren hanımlar ve ergenlik döneminde ki çocukların başta tutulması da söz konusudur. Faydalarına göz atacak olursak da;

 • Vücut adına enerji üretimlerinin fazla olmasını istiyorsanız mutlaka vitamini tüketmeniz gereklidir. Öyle ki karbonhidratların şekere dönüşmesinde büyük rol oynamaktadır.
 • Yaşlanma etkisinin de minimum seviyeye düşmesi adına yine B2 vitaminin önerilmesi söz konusudur.
 • Asit oranını en aza indiren B2 vitamini, sinir sisteminin de düzene girmesi açısından faydalı olacaktır.
 • Sağlıklı büyüme fonksiyonların için de mutlaka B2 vitamini bulunan besinlerden yana tercihlerde bulunmanız gerekiyor. Özellikle de çocuk gelişimine yönelik katkısı bir hayli fazladır.
 • Cilt sağlığına yönelik pek çok faydasının da olduğunu göreceksiniz. Sadece cilt değil göz ile tırnak bakımı için de öneriliyor.

B3 vitamini ile alakaları da sinir sisteminin ön planda gösterildiğini söylemek gerekiyor. Birden fazla hastalığın da önlenmesinde etkisinin bulunduğunu söylemeliyiz. Pellegra hastalığına sahip olan kişilerin mutlaka B3 almaları gerekiyor. Şizofreni hastaları için de yine bu değerli vitamini içeren besinlerin tüketilmesi önemlidir.

B12 içeren yiyecekler olarak da süt ve süt ürünlerini göreceksiniz. Yumurta ile sakatat içerisinde de mevcuttur. Beyin hücrelerine özellikle de etkisi bulunan vitaminlerden bir tanesi olduğunu göreceksiniz. Et ve balık içerisinde de bulunan B12 sayesinde bağışıklık sistemi de güçlü hale gelecektir.

C Vitamini Nerede Bulunur? Faydaları Nelerdir?

Özellikle de kış aylarında C vitamini tüketiminin artması önemlidir. Bağışıklığa yönelik etkisinden dolayı mutlaka soğuk havalarda bolca tüketilmesi isteniyor. Bunun için geçerli meyve ve sebzelerin listeleri ile karşı karşıya kalacaksınız. Öyle ki turunçgillerin içerisinde bulunuyor. Özellikle de limon bu anlamda C vitamini deposu olarak biliniyor. Maydanoz, yeşil yapraklı sebzeler ve patates içerisinde de bulunduğunu söylemek gereklidir. Günlük olarak en az 50 gr C vitamini alımına yer vermeniz de önemlidir. Faydalarına göz atacak olursak;

 • Hem bağ dokularına hem de kemik oluşumlarına yönelik büyük etkisi bulunuyor.
 • Yaraların daha kısa sürede iyileşmesi adına da mutlaka C vitaminin düzenli olarak tüketilmesine dikkat etmelisiniz.
 • Kansere dahi iyi gelen C vitamini sayesinde ölü hücrelerin yok olmasını sağlayacaksınız.
 • Antioksidan özelliklerinden dolayı da enfeksiyon riskinin minimum seviyelerde olmasına katkı sağlıyor.
 • Özellikle de kış aylarında solunum yolları hastalıklarına sahip olanların mutlaka C vitamini takviyelerine yer vermesi gereklidir.
 • Yüksek kolesterole sorunu yaşayanlar için de C vitaminin önerilmesi söz konusudur.

Bunların dışında biotin için de bilgi vermek faydalı olacaktır. Kaç şekeri dengelemede faydalı olan bu besin kaynağı sayesinde sağ sağlığına da yer vermek mümkün. Yumurtanın sarısında ve süt ürünlerinde bolca yer alıyor. Folik asit ise daha çok sinir sistemine yönelik faydaları ile dikkat çekiyor. B grubu vitaminleri arasında yer alan folik asit son zamanlarda hamile kadınlara da öneriliyor. Bebek gelişimi açısından da faydalarının oldukça fazla olduğu biliniyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git