Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
7 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 230 kez okundu.

Hamilelik sürecinin tamamı ayrı bir özen ve dikkat ister. Her anne ve baba sağlıklı bir bebek sahibi olmak için elinden geleni yapar ancak burada kadınların kendi sağlığına da özen göstermesi gerekmektedir. Hamilelik sonrasında biz kadınları en çok üzen durum fazla kilolar ve cilt problemleri oluyor, çatlaklar gibi. Hamilelik sürecinin her gününde cilt biraz daha gerginleşir ve kuruluk hissi verir. Hamilelik gibi hassas bir dönemde göğüs, baldır ve karın bölgesi en fazla etkilenir.

Hamilelik sürecinde banyoda çok uzun kalıp çok sıcak suda duş almayın, cildiniz deforme olur. Ilık suda duş almak hem cildinize iyi gelecektir hemde bebeğin rahatlamasını sağlar. Hafif yağlı bir sabun kullanmanızı öneriyoruz, 15 günde bir cildi gomaj ile yumuşatmak gerekir. Gomaj’ın ne olduğunu bilmeyenler için hemen kısaca bilgi verelim, keseleme görevi gören bir kremdir. Yavaşça cildi ovuşturmak gerekir, eski ölü hücrelerin atılmasını sağlar.

Çatlakların neden oluştuğu konusuna girmeyelim sizde okurken sıkılmayın. Bu nedenle çatlakların oluşmasını nasıl engelleyebilirsiniz konusuna değinelim. Hamileliğin ilk ayından itibaren vücudunuza çatlak kremleri tatbik etmeye başlayın ve bolca sürün. Ciltte çatlak problemleri yaşamak istemiyorsanız bu işlemi her gün düzenli olarak yapın. Kremden tasarruf edeceğim diye az sürmeyin, bolca sürebilirsiniz. Çatlak oluşma riskini bir nebze daha azaltmak için hamileliğin 3’üncü ayından itibaren her 6 haftada bir vücut masajı yaptırabilirsiniz, masaj kesinlikle elle yapılmalıdır. Masaj hücrelerin daha iyi beslenmesini sağlayacaktır.

Göğüsler hamilelik sürecinde çok hızlı büyüme sağlar, bu büyüme biraz can yakar bu nedenle göğüs toniği kullanın. Hafifçe masaj yapar gibi kullanmalısınız. Göğüs çevresinin etrafının da güçlenmesi gerekmektedir, omuz ve boyun bölgesine kadar sürülebilir. Göğüs uçlarına gelmeyecek şekilde kremi sürmelisiniz. Çok sıkı sütyenler tercih etmeyin bu dönemde, göğüsleriniz hızlı büyüyorsa sütyeni geceleri de takabilirsiniz. Hamileliğinizin son ayında almanız gereken önden fermuarlı veya cırtcırtlı bir sütyen olmalı. Erken davranıp sütyen almayın göğüslerinizin ne kadar büyüyeceği tam olarak belli olmadığı için acele etmeyin.

Hamilelik sonrasında karın şişkinliğinin inmesinin ardından inceltici ve kuvvetlendirici kremleri bu söz konusu bölgeye kullanabilirsiniz. Bebeğinizi emziriyorsanız aynı bakımı göğüslerinize de gösterin. Hamilelik döneminde cildin çok hassas olduğunu unutmayın ve cildinize önem gösterin. Konuyla alakalı sormak istedikleriniz olursa elimizden geldiğince cevaplamaya gayret göstereceğiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git