Gripten Korunmanın Yolları

Gripten Korunmanın Yolları
22 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 1.195 kez okundu.

Özellikle de mevsim geçişlerinde ve soğuk kış aylarında gribe yakalanmamak neredeyse imkansızdır. Soğuk havalarda daha çok meydana gelen enfeksiyon sorunlarına bağlı olarak gribin oluşması hızlı olacaktır. Bunun yanı sıra bulaşıcı bir hastalık olduğu için de kısa süre içerisinde vücuda girmesi mümkün. Sonuç olarak da burun ya da göz akıntıları çerçevesinde başlaması söz konusudur. Bunun yanı sıra boğaz ile baş ağrılarının da dönem dönem ön planda olması kaçınılmaz olacaktır. Aynı zamanda halsizlik ve bitkin kalma durumları da beraberinde geliyor. Sonuç olarak grip olanların uzun bir süre dinlemeleri ve gıda takviyeleri ile iyi olmaları mümkün. Tüm bu zahmetlere katlanmamak için de Gripten korunmanın yolları üzerinden ilerlemek faydalı olacaktır. Bunun için temel birkaç unsura yer veriliyor.

Gripten Uzak Durmak İçin Hijyen Önemli

Bulaşıcı bir hastalık olmasından dolayı grip çok kısa sürede yayılacaktır. Nezleden korunma yolları olarak başta hijyene dikkat etmeniz önemlidir. Özellikle de çalışan kişilerin mutlaka ellerini düzenlik olarak yıkamaları gereklidir. Bunun için özel olarak sabun üretimlerine dahi yer veriliyor. Ellerde yer alan mikropların kısa sürede ortadan kalkması için bu sabunlardan ya da jellerden faydalanabilirsiniz. Böylece dokunduğunuz alanlardan mikropların vücuda girmesi mümkün olmayacaktır. Hijyen açısından önemli olanlar;

 • Çalıştığınız masanın da geçerli diğer aparatların temizliğine de dikkat etmeniz gereklidir.
 • Düzenli olarak iş ortamında da ellerin hijyen olmasına dikkat etmeniz faydalı olacaktır.
 • Sürekli olarak masanızın üzerine su bulundurmanız da bir hayli yararlıdır. Su tüketimleri sayesinde de gripten korunmanız söz konusudur.
 • Hijyenlik açısından su içtiğiniz şişe ya da bardakların da temiz olmasına dikkat etmekte fayda var.

Grip Aşıları Öneriliyor Mu?

Tartışmaya açık olan konulardan bir tanesi de grip aşıları olarak biliniyor. Öyle ki uzmanların bu anlamda ikiye ayrılması söz konusudur. Kimileri vücuda giren mikroplara da ihtiyaç duyulmasından kaynaklı aşıların yapılmasına karşıdır. Bazıları ile direk olarak grip aşılarını önermeye devam ediyor. Aşıların herhangi bir yan etkisi mevcut değildir. Özellikle de kış aylarına girmeden önce herkesin tercih ettiği yöntemler arasındadır. Gripten korunma yolları kısaca hangi soruları için de aşının önerildiğini söylemek gerekiyor. Bunun dışında;

 • Vitamin takviyeleri üzerinden de gripten korunma yolları tavsiye ediliyor.
 • C vitamini alımları sayesinde bağışıklığın daha güçlü hale gelmesi mümkün olacaktır.
 • Aşıların daha bir kere olması şartıyla kış aylarının başında yapılmasında herhangi bir problem bulunmuyor.
 • Aşı olmak isteyenlerin bunun için başta doktorlara başvurmaları ve test olmaları da faydalı olacaktır.
 • Gruplara bağlı olacak şekilde bireylerin aşı yaptırmalarına izin veriliyor.

Gripten Korunmak İçin Uyku Düzeni Önemli

Uzmanlara göre saat 23.00 ile 02.00 saatleri arasında salgılanan hormonlar yaş süresinin dahi artmasına neden oluyor. Bu anlamda bu saat aralıklarında uyumanız hastalıklardan da korunmanıza etki edecektir. Gripten korunmanın doğal yolları arasında uyku düzeni de yerini alıyor. Uyku düzeni sayesinde;

 • Bireylerin ertesi günkü tempoya ayak uydurmak adına dinlenmeleri oldukça önemlidir.
 • Bağışıklık sisteminin de güçlü olması adına mutlaka gün içerisinde 7 saat uykuya yer verilmesi gereklidir.
 • Geçerli hormonların daha da fazla salgılanması için karanlık odalardan yana tercihte bulunmanız faydalı olacaktır.
 • Karanlık odaların olmaması halinde ise uyku bantlarından faydalanabilirsiniz.
 • Uyku düzeni için mevsime bağlı kıyafet seçimlerinde bulunmanız da daha rahat etmenize ve dinlenmenize etki edecektir.

Gripten Korunmak İçin Doğal Yöntemler

Gripten korunmanın yolları üzerinden besin değerlerinden de söz etmek faydalı olacaktır. Öyle ki doğru beslenme sayesinde pek çok hastalığın engellenmesini sağlayabilirsiniz. Başta farklı renklerden sebze ile meyve tüketiminin önemini dile getirmek faydalı olacaktır. Nitekim böylece her türden vitamini elde etmeniz ve geçerli sistemlerin daha güçlü hale gelmesini sağlamanız mümkün. Bunun yanı sıra mutlaka tüketilmesi gerekilen besinler ise;

 • C Vitaminleri; Turunçgiller hiç kuşkusuz C vitamini açısından en değerli besinler olarak biliniyor. Gripten korunmak dışında hastalığın geçmesi için de tüketimlerine yer verilmesi söz konusudur. Öyle ki C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin bir hayli güçlü olacağını söylemek gereklidir. Bağışıklığı güçlü olan bireylerin de kısa sürede hasta olmaları mümkün olmayacaktır. Bunun için portakal ve limon gibi değerleri besinlerin tüketimlerine yer vermeniz önemlidir.
 • Sıvı Tüketimleri; Hastalıkların çoğu adına geçerli olan önlemlerin başında sıvı tüketimleri de geliyor. Öyle ki bol bol su içmeniz de hastalıklara karşı önlem alınmasında etkilidir. Hastalığa kapılanların da özellikle de boğaz enfeksiyonlarına yönelik mutlaka sıvı tüketimlerine yer vermeleri isteniyor.
 • Mevsime Göre Beslenme; Organik ve sağlıklı olması açısından mutlaka mevsime bağlı meyve ile sebze tüketimlerine yer vermeniz gereklidir. Bunun için de pazarlardan alışveriş yapmakta fayda var. Öyle ki alışveriş merkezlerine nazaran daha katkısız ürünlere yer verilmesi söz konusudur. Katkısız ürünlerden tüm vitamin ya da minerallerin elde edilmesi mümkün. Böylece vücudun ihtiyacı olan besinleri elde etmeniz ve hastalıklara karşı savunmanız söz konusu olacaktır.
 • Kuruyemişler; Fındık, badem ya da fıstık ürünlerinde B vitaminlerinin olduğunu söylemek gerekiyor. B vitamini takviyesi üzerinden de hastalıklardan korunmanız mümkün olacaktır. Bunun için meyve ile sebzelerin yanı sıra kuruyemişleri de tüketmek faydalı olacaktır. Genel anlamda da öğle aralarında ya da öğün geçişlerinde önerilen ürünler olarak karşınıza çıkacaktır.
 • Bitkisel Çaylar; Bitkisel çaylar sayesinde de bağışıklık sisteminin daha güçlü bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Bunlar arasında papatya çayının bir hayli etkili olduğunu söylemek gerekiyor. Öyle ki dinlendirici etkisinden dolayı stresli zamanlarda da tüketebilirsiniz. Strese bağlı olarak da grip sorunlarının baş göstermesi mümkün. Bunun için papatya, rezene ya da adaçayı gibi seçeneklerden de bağışıklığı kuvvetlendirmeniz mümkün olacaktır.

Gribe Neden Olan Psikolojik Durumları

Gripten korunma yolları bitkisel olmasının yanı sıra psikolojik olarak da ifade ediliyor. Genel anlamda çoğu hastalığın başı olarak da stres gösteriliyor. Öyle ki stresli durumlarda bağışıklık sisteminin yeteri kadar kuvvetli olması mümkün değildir. Bunun için de gribe ya da diğer hastalıklara maruz kalmanız kaçınılmaz olacaktır. Bağışıklık sisteminin düşmemesi adına stres anlarından uzak durmakta fayda var. Bunun için önerilenler ise;

 • Stresli olduğunuz günlerde sevdiğiniz arkadaşlarınızla ya da ailenizle zaman geçirmek iyi gelecektir.
 • Bu gibi günlerde yalnız kalmamaya özen göstermek gerekiyor. Aksi durumlarda depresyon durumlarının baş göstermesi de kaçınılmaz olacaktır.
 • Spor aktivitelerine başvurmanız da stresten uzak durmak adına faydalı olacaktır. Bunun için kısa yürüyüşlere yer verebilirsiniz. Açık havada yapılan kısa yürüyüşlerin kalp ile damar hastalıklarının da önüne geçtiği açıktır.
 • Aşırı karbonhidratlı ya da yağlı yiyeceklerden de uzak durmanız gerekiyor. Bu tarz yiyeceklerin stres durumlarının artmasına etki sağladığı kanıtlanmıştır.
 • Daha çok meyve ile sebzelerden yana tercihte bulunmanız gerekiyor. Farklı renklerden tercih ettiğiniz meyve ile sebzeler sayesinde bağışıklık sistemi de güçlü hale gelecektir.

Ortak Kullanım Alanlarından Uzak Durmalısınız

Gripten korunmanın yolları maddeler halinde karşınıza çıkacaktır. Öyle ki başta besinler, dinlenme ve psikolojik durumlara yer veriliyor. Bunun dışında ortak alanlara yönelik uyarıların da dikkate alınması önemlidir. Örneğin alışveriş merkezlerinde ki yürüyen merdivenler ya da lavabolar hastalığa davetiye çıkaran nitelikler arasındadır. Bu tarz alanlara çok fazla dokunmamak gribin oluşmamasını sağlıyor. Aynı zamanda ortak kullanım alanları arkasından ellerin mutlaka yıkanması gereklidir. Hijyenlik baştan da belirttiğimiz gibi tüm hastalıklarda önemlidir. Sonuç olarak da hem hijyenlik hem beslenme hem de dinlenme gibi durumları dikkate alanların hasta olmaları kolay olmayacaktır.

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin Haplar

Bağışıklık sistemine yönelik son yıllarda hap üretimlerinin bir hayli fazla olduğunu söylemek gerekiyor. Nitekim çeşitli mineraller ya da vitaminler üzerinden gün içerisinde ki enerjinin de artması temel alınıyor. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta bu tarz ilaçların belirli bir süre sonra bağımlılık haline gelmesidir. Bağımlılık yapmasından dolayı kısa bir süre sonra tekrar  içmek isteyeceksiniz. Bunun için herhangi bir hapa bağımlı kalmak yerine doğal yöntemlerden bağışıklık sistemini güçlendirmeniz daha doğru olacaktır. Bunun için de geçerli takviyeler şu şekildedir;

 • Limon; Hem yaz hem de kış aylarında tüketilmesi kolay olan besinler arasında limon başı çekiyor. Akdeniz bölgesinde bolca üretilen limon sayesinde pek çok hastalığın önüne geçmek mümkün. Solunum yolu enfeksiyonlarının yanı aıra cilt, sindirim ve sinir sistemine dahi faydalarının olduğunu söylemek gereklidir.
 • Bal; Hastalık öncesi ve sonrası tüketilmesi önerilen önemli besin kaynaklarından bir tanesi de bal olarak biliniyor. Özellikle de boğazlarda meydana gelene enfeksiyonların son bulması için de balın bir hayli faydası mevcuttur. Bal ile de çeşitli kürlere yer veriliyor. Boğaz ağrılarının giderilmesi için bir kaşık bala birkaç damla limon sıkarak tüketmeniz mümkün. Üzerine karabiber eklemeniz de öneriliyor.
 • Süt; Yine boğaz ağrılarının son bulması için sıcak sütünde bir hayli faydalı olacağını söylemek gereklidir. Süt ve süt ürünleri sayesinde vücuda ihtiyacı olan pek çok vitaminin girmesini sağlayabilirsiniz. Sonuç olarak da bu vitaminler üzerinden bağışıklığın korunması mümkün. Bağışıklık güçlü olması halinde ise hastalıkların baş göstermesi kolay olmayacaktır.
 • Balık; Özellikle de B vitaminleri açısından balık ürünlerinin da bir hayli faydalı olduğu açıktır. Bu anlamda da mutlaka mevsimine göre balık ürünlerinden yana da besin programlarına yer vermeniz faydalı olacaktır.
 • Çaylar; Bitkisel çaylar üzerinden de sistemlerin güçlü hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Yine limon takviyeleri üzerinden bitki çaylarını tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Tüm bu öneriler çerçevesinde gripten korunmak mümkün olacaktır. Yiyeceklerin ya da içeceklerin doğru olarak tercih edilmesi halinde bağışıklık sisteminin korunması söz konusudur. Aynı zamanda hijyenlik ve stres durumları da etkilidir. Son olarak da uyku düzeninden bahsetmek faydalı olacaktır. Geçerli bu detaylara dikkat edilmesi halinde herhangi bir hastalığa yer vermeniz mümkün değildir. Olası hastalıklar sonucunda da aynı yöntemlerden kısa süre içerisinde iyileşmesiniz mümkün. Yine düzenli uykulara ve beslenme programlarına yer vermeniz halinde gribin ya da diğer adıyla nezlenin ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Bu süreçte aşırı ateş ya da ağrı şikayetleriniz varsa da mutlaka uzmanlardan yardım almanız gerekiyor. En yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız halinde sorunun ortadan kalkması mümkün olacaktır. Bunun için ilaç tedavilerine yer verilmesi söz konusudur. İlaç tedavisi üzerinden de birkaç güne kadar sorunun çözülmesi sağlanacaktır. Böylece gripten kurtulmanız ve sosyal hayatınıza devam etmeniz mümkün.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git