Neden Kilo Alınır?

Neden Kilo Alınır?
16 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 108 kez okundu.

Neden Kilo Alınır, Aşırı Kilo Almanın Nedenleri, Kilo Alınmasına Neden Olan İlaçlar

Gündelik hayatta kilo almamıza neden olacak binlerce olay oluyor ve çoğu zaman fazlası ile bilinçsiz davranışlarımız sebebi ile kilo almaya başlarız. Fazla kilolarımız neden oluşuyor ve bunlardan nasıl kurtulabiliriz, bir bakalım.

 Öğünlerin Abartılıyor Oluşu

Gün içerisinde sürekli aç kalmak ve mutlaka bir günün üç öğün şeklinde olması gerektiğini düşünmek mantık dışıdır. Gündelik hayatımızın sürüp gidişi ile birlikte fazla kilolara hayatımızda yer vermemiz gerekir. Kilo alma sebepleri içerisinde yer alan en mantıklı ve olağan madde, düzensiz beslenme ve gün içerisinde sürekli aç kalmadır. Öğünler arasında fazlası ile boşluk bırakmak bir sonraki öğün zamanı geldiğinde tıka basa doymaya hazırlanmak demektir. Eğer, gün boyunca ara öğün olarak bir şeyler atıştırmayı alışkanlık haline getirmez isek hayatımız boyunca fazla kilolarımız ile dost olmak zorunda kalırız. Her öğünde yağlı ve aşırı tuzlu şeyler tüketmek de sağlıksız oluşunun yanı sıra, fiziki görünüm düşmanıdır. Böyle bir beslenme tarzınız var ise zaten fazla kilo almanız gayet tabi normal bir olay olacaktır. Sizlerin hem öğünlere dikkat etmesi hem de öğünlerin içerisinde var olan menülere dikkat etmesi gerekir.

Öğünlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öğünlerin tam anlamı ile aşırı tuz ve şeker tüketiminden uzak olması gerekir. Sizlerin dikkat etmesi gereken her şeyi tam ve dozajında almaktır. Eğer bu şartlar altında oluşturduğunuz bir beslenme çizelgeniz var ise; çikolata tüketmenin bile size aşırı derece de zarar sağlamayacağı bir hal alırsınız.

Kilo alıyor olmanın en önemli nedenlerinden biri de tam anlamı ile doymayı beklemek ve gereğinden fazla hızlı yemek tüketmektir. Yemeklerinizi yer iken mutlaka yavaşça çiğnemeli ve asla aceleci davranışlar da bulunmamalısınız. Aynı zamanda yavaş yeme alışkanlığını edindiğiniz andan itibaren çok daha erken doyduğunuzu ve midenize söz geçirebilir hale geldiğinizi göreceksiniz. Bunun dışında, her öğünün sonunda tam anlamı ile doymanız tabi ki mümkün olmayacaktır. Sizler tam anlamı ile doymayı beklemeden öğünün bitişini beyniniz ile algılamayı öğrenmeli ve şartlar ne olursa olsun, biraz aç hissederek sofradan kalkmalısınız.

Fast Food Tüketimi

Gündelik hayatın koşuşturması ile birlikte fast food tam anlamı ile bizleri kendine çekmeyi başarmış durumda. Bu halin rahatsız edici kısımlarını görmezden gelmek aşırı kilo almaya sebep olacaktır. Bir taraftan abartılı yağlar, bir taraftan şekerli ekmekler ve bir taraftan fazlası ile baharat ve tuz tüketimine sebep olan fast food, hem sağlığımızın hem de fiziki görünüşümüzün bir numaralı düşmanı olarak görülmelidir. Fast food tüketimini kısmak ve mümkün olduğu kadar uzak tutmak, hatta hiç tüketmemek fazla kilolarımızın büyük bir çoğunluğunu diyet yapmadan götürebilecektir.

Gün İçerisinde Su Tüketimi Önemlidir

Gün içerisindeki su tüketimimizi arttırmamız gerekiyor. Yapılan araştırmaların da, gün geçtikte azalan su tüketiminin insan sağlığı ile oynadığını belirttiğini görüyoruz. Gün içerisinde mutlaka düzenli aralıklar ile su içmek ve su ihtiyacı duymadığımız anlarda dahi yudum yudum dudaklarımızı ıslatmak açlık hissimizi kaybeder. Bu halde, çok daha az yemek yer ve çok daha sağlıklı ve dinç bir görüntüye kavuşuruz. Aşırı kilo almanın en yaygın olduğu yüz yılda yaşadığımızı unutmadan hayatımıza çeki düzen vermemiz gerekir.

  Kilo Alınmasına Sebep Olan İlaçlar

Bazen kilo almamız tam anlamı ile sağlık sorunlarımızın tedavi süreci sebebi ile oluşabilir. Bu tarz durumlarda eğer kilo alımı bizleri rahatsız ediyor ise hekimimize danışmalı ve eşdeğer fakat kilo yapmayan bir ilaç talebinde bulunmalıyız. Fakat önemli sağlık sorunlarının var olması halinde, eşdeğer ilaç aramasına girmek yerine hemen iyileşmeye çalışmak ve ardından formumuzu tekrar yakalamak gayet tabi daha mantıklıdır. Fiziksel görünümün sağlıktan çok daha önemsiz olduğunu lütfen aklınızdan çıkarmayın. Peki, hangi ilaçlar kilo yapar ve bunların nasıl kullanılması durumda sorun hallolur?

İlaçları Yakından Tanımak

Kullanılan kan ilaçları başta olmak üzere, doğum kontrol hapları, menopoz ilaçları, demir hapları, astım bronşit tedavisi süreci ve daha sayılabilecek çok fazla ilaç ve tedavi süreçleri vardır. Bunların eş değerlerinin var olması halinde gayet tabi tercih edilme seçenekleri azalır. Fakat bazı tedavi süreçlerinin yarım bırakılmaması gerekir ve bu halde ya ilaç saati değiştirilir ya da yanına ek olarak spor yaparak sorun hallolabilir.

İlaç kullanımı sebebi ile alınan kiloların çok daha kolayca verilebileceğini bilmeniz gerekir. Buna ek olarak da söylenilmesi gereken bazı şeyler vardır.

  • Herhangi bir kilo almaya sebep ilacı kullanır iken yüzme ile haşır neşir olmak gerekir. Böylece, kilo alımı yavaşlar ve vücut her gün ilaç ile birlikte yer etmeye hazırladığı kiloları yüzme ile birlikte keyif içerisinde atar.
  • Kullandığınız ilaçları akşam saatlerinde almak yerine eğer mümkün ise gün içerisinde ve hatta öğle saatlerinde almak çok daha yararlı olacaktır. Çünkü bazı ilaçların açlık hissi yaşatma sorunsalı vardır. Öğle vakitlerinde yahut da sabah bu tarz ilaçların alınması, ne kadar yemek yedirir ise yedirsin, bunların etkisini gün içerisinde atmak mümkün olur.
  • İlaçların bazı gıdalar ile tüketilmesi çok daha fazla kilo alımına sebebiyet verir. Sizler, bu tarz ilaçları kullanmadan önce mutlaka sonucunda karşılaşabileceklerinizi hekiminize sormalı ve buna göre baştan itibaren tüm önlemlerinizi almalısınız.
  • Tedbirsizce yakalanmak yerine her ne olur ise olsun başa çıkabileceğiniz durumların olduğunu düşünmeniz ruhsal sağlığınız açısından fazlası ile olumlu sonuçlar doğurur.

Son olarak da, bir ruhun ve aklın neye inanır ise bedenin o doğrultuda hayat bulduğunu asla unutmayın. Kilo alacağınızı veya da aldığınız kilolarınızı asla veremeyeceğinizi sakın düşünmeyin. Siz inanın ve gerisinin geldiğini görün.

Kilo almaya dair sebepleri en ince ayrıntısına kadar öğrendik sırada Bölgesel Yağlanmadan Kurtulun adlı makalemiz mevcut.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git