Göbek Eritme Yolları

Göbek Eritme Yolları
30 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 277 kez okundu.

Kadınların ve erkeklerin ortak sorunlarından olan göbek, bir çok kişi için büyük bir engeldir. Çok kilolu olmayanların göbekleri daha çok dikkat çeker. Bu durumda göbeği kamufle etmek için uygun olan giysiler tercih edilir.

Bu giysiler geçici çözümlerdir. Çünkü yaz aylarında daha rahat kıyafetler ve deniz giysileri giyildiğinde, göbek yine ortaya çıkacak ve rahatsızlık verecektir. Peki göbeği eritmenin bir yolu var mı? Bunun cevabı vardır. Ancak göbeğin erimesi, ciddi bir diyet ve spor ile mümkündür. Bazı durumlarda liposakşın ameliyatları gibi müdahaleler de gerekebilir.

Göbeği dümdüz olan bir kadın bile, doğum sonrası ayva göbek denilen göbekten kurtulamayabilir. Bunun  sebebi aşırı bir şekilde gerilen karının toparlanamamasıdır. Sıkı bir egzersiz programı ile sıkılaşmak, göbeği yok etmek için bir çözümdür.

Göbek eritme hareketleri yaparak, her gün 20 dakikanızı ayırdığınızda ve sağlıklı beslenmeye devam ettiğinizde vücudunuzdaki fazla yağlardan kurtulabilirsiniz. Bu süreçten sonra da, düzenli egzersiz, mekik hareketleri gibi göbek eritmek için yapılan hareketlere ağırlık verilip çalışılmalıdır.

Göbek eriten en etkili yiyeceklerden olan ananas ve yoğurt bazı bünyelere alerji yapabildiği için herkes tüketememektedir. Ancak tüketebilenler için ananas gerçekten de egzersiz ile desteklendiğinde kısa sürede sonuç verir.

Kişinin beslenme alışkanlıklarının önemli olduğu göbek eritme sürecinde cerrahi müdahale mümkün olduğunda az tercih edilmelidir. Çünkü bu operasyonlarda oluşacak komplikasyonlar kişinin sağlığını etkileyebilir ve hiçbir müdahale egzersizin verdiği sonucu da vermez.

Göbeğinizi eritmeye karar verdikten sonra, birden bire göbeğiniz yok olmayacaktır. Bu zaman ve sabır isteyen bir süreçtir. İstediğiniz sıkılığa ve inceliğe kavuşana kadar, göbeğinizi kamufle eden ve daha ince görünmenizi sağlayan giysiler giyebilirsiniz.

göbek-eritme-yollari

Göbek Eritme Yolları

Göbeği Toparlayan Giysiler

 • Korseler,
 • Ultra yüksek bel ve yüksek bel pantolonlar,
 • Bir beden incelten özel taytlar.

Bu giysiler uzun süre kullanıldığında, kalıcı olarak bir iki cm incelme sağlar. Özellikle korseler, ciddi anlamda başarı sağlayan giysilerdir.

Son zamanlarda ortaya çıkan körse taytlar da aynı etkiyi sağlar. Ancak bu giysileri günde en az 6 saat giyinmeniz gerekir. Bir çok kişi rahatsız olduğu için uzun süre kullanamaz ve inceltici etki de görülmemiş olur.

Eski çağlarda kadınlar için büyük bir bela olan korseler, aslında bel inceltici özellikleri güçlü olan ürünlerdir. Bir çok kişi belini inceltmek için günde 6 – 8 saat arası bu korseleri giyinir. Ancak korseler oldukça sıkı ve nefes almayı bile güçleştirici ürünlerdir.

Göbek Eritme

Göbek Eritme

Korse kullanımı abartılmadığı sürece, göbek eritmek için işe yaracak olan yöntemlerden biridir. Özellikle ayva göbek adı verilen göbeği toparlamak için egzersiz ile birlikte yapıldığında sonuçlar oldukça iyidir.

Ama bu yöntem, sağlıklı beslenme ve egzersiz ile desteklenmediği sürece istendik sonuçlar yaratmaz.

İdeal Kilo Hesaplama

Göbeğinizi eritmeye karar verdiğinizde atılacak olan ilk adım ideal kilo hesaplama olacaktır. Çünkü ideal kilonuzda değilseniz, diyetisyene giderek kendiniz için bir diyet  programı hazırlamasını istemelisiniz.

Fazla kilolarınızdan kurtulmak, göbeğinizin büyük bir kısmını da yok edecektir. İdeal kilonuzu hesaplamak için bir çok otomatik hesaplayıcıdan yardım alabilirsiniz. Bu hesaplayıcıda cinsiyetiniz, boyunuz ve kilonuz yer almakta ve ideal kilonuzda olup olmadığınız hesaplanmaktadır. İdeal kilonuzda değilseniz, ideal kiloya ulaşabilmek için diyet yapmanız şarttır. Ancak ideal kiloda olmanıza rağmen göbeğinizden kurtulamıyorsanız, sıkı bir egzersiz programını uygulamaya ve bazı besinlerden de destek almaya ihtiyacınız var demektir.

Göbek eritmek için kullanılan bir çok yöntem vardır. Bunlar egzersiz ve beslenme olarak iki çeşittir ve birlikte desteklenmektedir.

ideal-kilo-hesaplama

Kısa Sürede Göbek Eritme

Özellikle doğum sonrası adeta vücuda yapışan göbekten kurtulmak isteyen kadınlar şok  diyetlere başvurarak birkaç günlük sıkı bir egzersiz programı ile kısa sürede göbeklerinden kurtulmayı umut ederler.

Oysa bu tür uygulamalar hiçbir sonuç vermediği gibi, şok diyetler de verilen kiloların fazlasıyla geri alınmasını sağlar. Kısa sürede göbek eritme diye bir şey yoktur. Çünkü bu zaman ve emek isteyen bir çalışmadır. Vücut geliştirmeye giden erkeklerin kullandıkları zararlı hormonlar gibi, bitkisel takviyeler de etkili değildir. Çünkü metabolizma ve hormonlar üzerinde negatif etki yaratan bu ilaçlar, oldukça zararlıdır ve ilaçları bırakınca kaslar da erimeye başlar.

En ideal göbek eritme egzersizi mekik olsa da, bir çok farklı egzersizi bir arada yaparak daha etkili bir sonuç alabilirsiniz. Evinizde yapacağınız bir çok kolay egzersizi düzenli olarak yaparsanız, birkaç ay sonra göbeğinizin sıkılaştığını fark edeceksiniz.

kısa-sürede-göbek-eritme

Göbek Eritme Hareketleri Nelerdir?

Göbek eritme hareketleri arasında en çabuk sonuç veren mekik hareketidir. Ama mekik hareketini tek başına yaparsanız, sıkı bir göbeğiniz, sarkmış bacaklarınız olabilir. Bu yüzden aşağıdaki hareketler ile birlikte dönüşümlü olarak yapabileceğiniz mekik hareketi oldukça iyi sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

Sadece göbeğiniz değil, belinizin yan kısımları, bacaklarınız, poponuz ve kollarınızı da çalıştıran bu egzersizleri günde on tane yaparak işe başlayabilirsiniz. Tabi öncesinde bir iki dakika ısınmanız şarttır. Bunun için temizlik işlerinden sonrasını tercih edebilirsiniz. Ya da yürüyüş yapıyorsanız, yürüyüşten geldiğinizde evinizde hemen bu hareketleri yapmaya başlayabilirsiniz.

göbek-eritme-hareketleri-nelerdir göbek-eritme-hareketleri-nelerdir-1 göbek-eritme-hareketleri-nelerdir-2 göbek-eritme-hareketleri-nelerdir-3 göbek-eritme-hareketleri-nelerdir-4

Her hafta düzenli olarak arttırarak devam ettiğiniz bu hareketler kısa sürede sonuç almanızı sağlar. Disiplin ve düzen göbeğinizi eritmeniz için yapmanız gerekenlerin en önemlisidir. Sağlıklı beslenmeye karar verip, geçiş yaparak zaten birkaç kilo da vermiş olacağınız için, bu hareketler daha sıkı ve gergin görünen bir vücuda sahip olmanızı sağlar.

Bu egzersizler oldukça kolay ve etkilidir. Göbek eritme hareketleri evde yapılacak kadar kolay ve masrafsızdır. Bu yüzden disiplinli olmanız, sonuç için  iki gün sonrasını beklememeniz gerekir. İlk günler kaslarında oluşacak olan yanma ve ağrı iyiye işarettir. Çünkü bu kasların harekete geçtiğin anlamına gelir. Her insanın bünyesi farklı olduğu için kimi kısa sürede, kimi de uzun sürede kas yapabilir. Ancak kas yapmak için kullanılan hormon ilaçlarını kullanmaktan kaçınmanız şarttır.

Ayrıca bir çok kişi göbek eritme kremi olarak satılan ürünlerden medet ummaktadır. Bu da etkisi olmayan bir uygulamadır. Çünkü egzersiz yapmadığınız sürece göbeğinizden asla kurtulamazsınız. Kremlerin ya da diyetlerin tek başına uygulanması sonuç vermeyecektir.

Sağlıklı beslenerek kendiniz için en azından günde 15 dakika ayırıp bu hareketleri yaptığınızda vücudunuzun toparlanmaması ve göbeğinizin erimemesi mümkün değildir. Ne kadar disiplinli ve düzenli olarak bu hareketleri uygularsanız, o kadar etkili sonuçlar alırsınız.

Göbek Eritme Diyetleri

Göbek eritme yolları arasında beslenmeyi ilgilendiren kısım da egzersizler kadar önemlidir. Çünkü sağlıksız besleniyorsanız ve yanlış bir beslenme sisteminiz varsa, göbeğiniz ve diğer bölgelerinizdeki yağlanma kaçınılmaz olacaktır.

Sağlıksız beslenme ve alerjik yiyeceklerin tüketilmesi, bir çok kişinin anlamadığı şekilde kilo almasını sağlar. Ayrıca tiroid hastalıkları da tedavi edilmediğinde metabolizmayı ciddi derecede etkiler ve ne yaparsanız yapın kilo veremezsiniz.

Bir çok kişi karbonhidrat ve şekerli yiyecekler yediği için kilo veremez ve gün geçtikçe göbeği yağlanmaya başlar. Özellikle çok fazla ekmek tüketmek,  göbeklerin öne geçilmeyecek şekilde büyümesini sağlar. Bazı kişilerin bünyeleri çok farklı çalışır ve bir ekmek yeseler bile kilo alamayabilirler. Bu sizin de kilo almayacağınız anlamına gelmez. Herkesin metabolizma hızı farklıdır ve aynı diyeti uygulayan iki farklı kişi aynı sonucu alamaz. Bu yüzden göbek eritme diyeti gibi belirli bir amaca hizmet eden diyetler, her insanda yanı sonucu vermeyecektir. Zaten bu bu tür diyetler de doğru değildir. Çünkü  55 kiloluk bir insan 1000 kalorilik bir diyetle doyabilirken, 80 kiloluk bir insan baygınlık geçirebilir.

göbek-eritme-diyetleri

Bu diyet listelerine itibar edilmemelidir. Kilo vermek ya da göbeğinizi eritmek istiyorsanız, kendi diyet listenizi kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için sağlıklı beslenmenin ne olduğunu öğrenmeniz gerekir. Sağlıklı beslenmeye başlayan bir çok kişi, diyet yapmasına gerek kalmadan kilo vermeye başlayabilmektedir.

Göbek Eriten Yiyecekler ve İçecekler

Göbek eriten yiyecek ve içecekler tek başına bir etki sağlamazlar. Bu yüzden sağlıklı beslenme şeklini benimsemiş olan ve ömür boyu uygulayacak olanlar, beslenme düzenlerinde ara ara değişiklikler yaparak, mevcut kiloyu ve kas yapısını koruyucu besinler tüketirler.

göbek-eriten-yiyecekler

Göbek eritmek için örnek diyet listesi vermek gerekirse, her insan için değişen oranlarda ve düzende olmak kaydı ile aşağıdaki listedeki gibi beslenebilirsiniz. Mesela ilk hafta bu yiyecekleri tüketirken, ikinci hafta ekmekten uzak durabilirsiniz. Hiç ekmek yemediğiniz bir günün sonunda, göbeğinizde fazlalık hissiyatının azaldığını hissedeceksiniz.

Sabah Öğünü

Kahvaltısız bir beslenme şekli mümkün değildir. Bu yüzden mutlaka kahvaltınızı eksiksiz bir şekilde yapmalısınız. Kahvaltı da özellikle yaz aylarında birkaç meyve ve bir kaşık yulaf ezmesi, sindirim sisteminizi harekete geçirecektir. Ayrıca zamanınız yoksa bir bardak yeşil çay içerek, hem daha zinde ve uyanık olursunuz hem de yağların yakılmasını harekete geçiren bu çay, gün içinde şekersiz olarak 4 bardağa kadar tüketilebilir.

Kahvaltı alternatifinin diğeri ise, bir dilim ekmekten oluşan mükellef bir kahvaltı sofrası olacaktır. İstediğiniz gibi yiyebileceğiniz kahvaltı öğününüzde, şarküteri ürünlerden uzak durmanız ve en önemlisi ekmek tüketmemeniz oldukça önemlidir. Kahvaltılık gevrekler ve süt şişkinlik yaratacağı için pek tavsiye edilmemektedir.

diyet-kahvaltı-sabah-öğünü

Ara Öğünler

Diyet ve sağlıklı beslenme konusunda en önemli kısım olan ara öğünler, sağlıklı beslenmenin düşmanı haline bile gelebilir. Ara öğünlerde asla abur cubur ürünler tüketilmemelidir. Paketlenmiş olan hiçbir şeyi tüketmemeniz gerekir.

Ceviz ya da badem gibi yemişler satın alacağınız zaman, mutlaka kabuklu olarak almanız ve bademi çiğ olarak tüketmeniz gerekir. Ara öğün şekersiz ve sütlü bir neskafe de olabilir, bir meyve salatası da olabilir. Domates ve salatalık da yiyebilirsiniz. Önemli olan paketli gıdalardan uzak durmanızdır.

Göbek eritmek için ideal ara öğünler, bir kase yoğurt, yeşil çay, ananas gibi besinlerdir. Zencefilin de oldukça iyi bir yağ yakma özelliği vardır. Bu yüzden yoğurdun içine toz olarak katabileceğiniz zencefil, zerdeçal ve tarçını her yemekten yarım saat önce düzenli olarak tüketirseniz, oldukça iyi bir göbek yağı yakıcı etkisi olan bu karışımın faydasını göreceksiniz.

Dilerseniz kırmızı pul biber ve yoğurt karışımını da tüketebilirsiniz. Bu karşımın içine çörek otu da atılabilir ve bir öğün olarak yemek istediğinizde içine yulaf ezmesi ya da muz gibi meyveler katabilirsiniz.

İki üç kayısı ya da kuru kayısı, beşer adet kuruyemişi de bir kase yoğurda katıp tüketebilirsiniz. Bu şekilde hem tatlı ihtiyacınızı bastırmış olursunuz hem de göbeğin erimesi için faydalı probiyotikler içeren yoğurdun etkilerinden maksimum derecede yararlanırsınız.

diyet-ara-yöğün-yiyecekleri

Öğle Öğünü

Bir çok kişi sabah kahvaltı etmez ve öğle yemeğini daha sağlam yapar. Genellikle çalışan kişiler kahvaltıyı çoğu zaman es geçer. Evde oturanlar ise öğle yemeğini es geçer. Bu durum bir önceki ve sonraki öğünde sıkı bir beslenme gerçekleşecek olmasıdır.

göbek-eriten-yiyecekler-1

Öğle öğünleri bir çok değişik seçenekle geçebilir. Ama bu sefer akşam öğünü ile arasındaki dengeyi düzeltmeniz gerekir. Bunun için örnek vermek gerekirse, beyaz et ya da kırmızı et 200 gramı geçmemek kaydıyla bol yeşillik ile tüketilebilir. Bulgur ve sebze öğünü de yoğurt ile tüketilebilir. Ama hem et, hem pilav hem salata hem de yoğurt sınırsız miktarda kesinlikle tüketilmemelidir.

Fast food ürünlerden uzak durulmalı ve içecek olarak gazlı içecekler asla tercih edilmemelidir. Tüketilebilecek içecekler, ayran, soda, su, şekersiz limonata ve greyfurt suyudur. Her öğünden önce bol su içilmesi şarttır. Su her zaman gerekli olan bir içecektir. Diyet yapılsa da, yapılmasa da en az 2 – 3 litre su tüketilmelidir.

Akşam Öğünü

Akşam öğünü en geç 6’ya kadar tüketilmelidir. Mümkün olduğunca hafif geçirilmesi gereken akşam yemeği için en ideal besin bol yeşillikli bir salata, ıspanak, sebze yemekleri gibi bir tabak yiyecek ve bir iki saat sonrasında da bir porsiyon meyve tüketimidir.

Ancak toplumumuzda ailenin bir arada bulunduğu tek öğün olan akşam yemekleri oldukça geç saatlere sarkabilmekte ve çorba, sebze, et, pilav, tatlı gibi birer öğün tüketilebilecek olan ürünler tek öğünde tüketilmektedir. Bu da kilo almaya ortam hazırlamaktadır.

göbek eritme akşam öğünü

Göbek eritme hareketi ve düzenli egzersiz yapan kişiler için abartmamak kaydı ile doyurucu bir yemek tabağı yapılabilir. Çünkü spor sonrasında karbonhidrat alımı belirli bir orana kadar sağlıklıdır.

Mesela makarna tüketilecekse, sadece makarna tek bir yiyecek olarak yenmelidir. Yanındaki çorba, ızgara ekstradan bir kaloriden başka bir şey değildir. Akşam yemeğini mümkün olduğunca hafif yemeniz önemlidir. Ancak kahvaltı ve öğle yemeklerinde çok hafif bir öğün alıp akşam yemeğinde kalori miktarınızı ayarlamanız da uygun sonuç verebilir.

İhtiyacınız olan kalori 2000 ise, siz 1650 kalori tüketin. Bu şekilde dengeli ve uzun süreler aç kalmadan kilo vermeye başlayabilirsiniz.

 

Göbek Eriten Yiyecekler Nelerdir?

Yapılan bir çok çalışma neticesinde göbek eritmeye yardımcı olduğu düşünülen besinler aşağıdaki besinlerdir.

 • Yoğurt,
 • Zencefil,
 • Limon,
 • Domates,
 • Ispanak,
 • Yeşil sebzeler,
 • Yumurta,
 • Ananas,
 • Ceviz

İçecekler arasında ise ;

 • Yeşil çay,
 • Limonlu ılık su,
 • Ayran,
 • Greyfurt suyu,
 • Soğuk su,
 • Süt,
 • Yeşil detoks içecekleri vardır.

göbek-eriten-yiyecekler-ve-içecekler

Bir çok kişi yumurta tüketirken haşlanmış yumurta tercih eder ya da yumurtanın sadece beyazını kullanır. Bu da oldukça iyi bir göbek eritici yöntemdir. Mesela 3 yumurta akı, bir miktar ıspanak ve biber ile yapılan omlet oldukça etkili bir öğündür.

Bazı kişiler beslenme listelerinde protein ağırlıklı beslenirler. Sabah akşam et ürünleri tüketirler ama bu sağlıklı değildir. Et, süt ve bitki ürünlerini dengeli bir şekilde tüketmek önemlidir.

Günlük su tüketiminin yanı sıra bol bol bitki çayları ve özellikle yeşil çay tüketilmelidir. Sağlıklı beslenme şeklini benimsediğinizde kendinizi belirgin bir şekilde daha hafif ve daha sağlıklı hissedeceksiniz.

Bu yüzden ideal kilonuza kavuştuktan sonra da bu beslenme şeklini benimsemelisiniz. Şekerli gıdalardan ve aşırı ekmek tüketiminden uzak durduğunuz sürece, enerjinizin de yüksek olduğunu fark edecek ve bir çok sıkıntınızdan kurtulacaksınız.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git