Dukan Diyeti

Dukan Diyeti
7 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 89 kez okundu.

Günümüzde en çok tercih edilen diyet çeşitlerinden biri olan Dukan diyeti, hem popüler hem de zor olan diyetlerden birisidir. Dünyada ve ülkemizde kilo vermek için tedavi yöntemlerinden birisi olan bu diyetin nasıl yapıldığını detaylıca bilmek gerekmektedir.

Diyet Nedir?

Diyet, bazı hastalıklarda perhiz yapması gereken ve günlük veya haftalık olarak uygulanan yemek listesi ve beslenme şekline bağlı olarak uygulanan bir çeşit tedavi ve kiloyu dengeleme sorunlarında kullanılan özel tedavilerdir. Estetik görünüm ve sağlık açısından şişmanlı gibi vücudu sağlıksız veya hasta yapmasını sağlayan olaylarda diyete başvurulması ile birlikte kalori verilmesini gerektiren sporun yanında yardımcı ama ana öğünlerin yer aldığı liste de diyebiliriz. Özel olarak kişiye veya diyet çeşitlerinin nasıl uygulanacağı ile ilgili bilgiyi uzman diyetisyenlerle görüşerek yardım almalısınız.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan diyeti, protein diyeti olarak geçmekte ve katı kuralları olan diyetlerden birisidir. Bu diyeti yapan kişinin stresten uzak kalması gibi yöntemleri de bulunmaktadır. Aşama olarak ilerleyen dukan diyeti 4 temel aşamadan oluşmaktadır.

Dukan Diyetinin Aşamaları
  • Atak Aşaması: İlk 10 gün boyunca sadece protein yiyeceksiniz. Et balık ve yağsız süt ürünleri gibi. Günde 20 dakika egzersiz yapılması da gerekmektedir.
  • Seyir Aşaması: Sebze ve protein günlerini ayırarak gününde uygulanan yeme aşamalarında sınırsız olarak o gün yemeniz gerekenler sebzeyse yiyorsunuz. Günde 30 dakika egzersiz yapılmalıdır.
  • Sağlamlaştırma Aşaması: Her gün sebze ve protein günü olarak kabul ettikten sonra bir miktar meyve, iki dilim ekmek ve peynir yiyebiliyorsunuz. Hafta da bir veya iki gün pilav ve makarna yiyebilirsiniz. Günde 25 dakika egzersiz yapılması gerekir.
  • Dengeleme Aşaması: Tüm gıda gruplarından tüketebilir ancak günde 20 dakika fiziksel bir aktivite yapılması gerekmektedir.

Ek olarak uygulamanız gereken dukan diyeti kuralları da bulunmaktadır. Günde 1,5 litre su içmelisiniz ve diyet içeceklerini de tüketebilirsiniz. Çok fazla olmamak kaydı ile çay ve kahve de tüketilebilir. Her gün 20 dakikanızı ayırarak hızlı bir şekilde yürüyüş yapmalısınız. Günde 1,5 çorba kaşığı olacak şekilde yulaf kepeği tüketmelisiniz. Sıvı yağ ve tereyağından uzak durmalısınız. Tavuk ve hindi etini yiyebilirsiniz. Kuzu eti yasak olması ile birlikte onun yerine sığır yada dana eti tüketebilirsiniz. Bütün balık çeşitlerini de ister dondurulmuş isterse konserve şeklinde tüketebilirsiniz ancak yağlı ve kremalı olmamasına dikkat edin. Günde iki yumurta yiyebilirsiniz. Tabi yumurtanın beyazını yememelisiniz. Dukan diyetinin en önemli nokta ve belki de sizi başlarda yorabilecek olan kuralları ise, hayatınızın sonuna kadar günde 1,5 çorba kaşığı yulaf kepeği tüketilmeli ve asla asansör ve yürüyen merdivenler kullanılmadan günde 20 dakika yürüyüş yapılması gerekmektedir. Dukan diyeti hem sağlık bakımından hem de kilo verilme bakımından çabucak etkili olması ile beraber tercih edilen en popüler diyetlerden biri olmaya devam ediyor.

Detoks Diyeti yapmadan önce kesinlikle okumanız gereken bir yazı hazırladık.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git