Depresyonun Nedenleri

Depresyonun Nedenleri
1 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 12 kez okundu.

Depresyonun nedenleri 3 temel faktör üzerinden açıklanıyor. Bunların başında biyolojik etkenlerin yer alması söz konusudur. Hemen arkasından da genetik faktörlerin geldiğini göreceksiniz. Son olarak da psikososyal etkenlerin bir hayli fazla olduğu açıktır. Depresyonun nedenleri ve depresyonla başa çıkmak için başta analizlere yer verilmesi ve sorunun ortaya çıkarılması önemlidir

Depresyonda Biyolojik Etkenler Nelerdir?

Depresyon tedavisi için ilaç kullanımlarına da yer veriliyor. Ancak bu anlamda biyolojik etkenlerin doğru bir şekilde tanımlanması önemlidir. Öyle ki yapılan araştırmalar üzerinden beyin hücrelerine bağlı olarak da depresyonun meydana geldiği açılanmıştır. Öyle ki beyinde yer alan biyonejik aminlerden dolayı hastaların hem sinir hem de sindirim sisteminde dahi hasarlar meydana geliyor. Salgılanan hormonlara bağlı olarak dahi depresyonun baş göstermesi söz konusudur.

Depresyonda Genetik Faktörler Nelerdir?

Genetik faktörler adına ailenin incelemelerine yer veriliyor. Depresyon nedenleri ve belirtileri adına ailede önem taşıyor. Öyle ki aile içerisinde psikolojik hastalıkların fazla olması halinde bireylerde depresyon halinin de artmasına neden olacaktır. Bu anlamda ikiz çocuklarında dahi %50 oranından depresyon benzerliklerinin ortaya çıkması söz konusudur.

Depresyonda Psikolojik Faktörler Nelerdir?

Strese bağlı olarak beyinde kalıcı sorunların meydana geldiğini belirtmek gerekiyor. Öyle ki stresli durumlardan meydana gelen sorunların ileride büyük depresif sorunlara da yer vermesi söz konusudur. Genel anlamda da depresyonun nedenleri arasında psikolojik etkenlerin sunulduğunu belirtmek faydalı olacaktır. Bunun için aile, iş ya da ilişkilerin etkisi büyüktür.

Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Depresyonun sebepleri adına 3 temel faktöre yer veriliyor. Bunun yanı sıra geçerli belirtilerinden de bahsetmek gerekirse;

  • Gün içerisinde sürekli olarak üzüntülü ve yorgun görünümlere sahip olacaksınız.
  • Sevdiğiniz şeyleri yapmaktan dahi artık zevk alamaz hale gelecektir.
  • Karalarını verirken ya da iş hayatında belirli sorunların yaşanması söz konusudur.
  • Enerji kaybının da bu dönemlerde baş gösterdiğini belirtmek gerekiyor.
  • Cinsel isteğin dahi azalması depresyon belirtileri arasında yerini alıyor.

Depresyonda Olduğunu Anlamak İçin

Depresyonun sonuçları çerçevesinde nasıl olduğunuzu anlamak zor olmayacaktır. Öyle ki gün içerisinde sürekli olarak kendinizi yorgun ve bitkin hissedeceksiniz. Bunun yanı sıra evden çıkmak istemeyecek ve sürekli olarak kendinizi yatakta bulacaksınız. Arkadaşlardan ve aileden dahi uzak durma isteği de baş gösteriyor. Herhangi bir aktivitede bulunmak hatta çalışmak dahi zor gelecektir. Bu tarz belirtilerin sonucunda da depresyonda olduğunuzu anlamanız söz konusudur.

Depresyonu Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Depresyon nedir nasıl başedilir sorularına karşılık önerilere göz atmak faydalı olacaktır. Bunun için;

  • Sevdiklerinizle zaman geçirmeye özen göstermeniz gerekiyor.
  • Sporsal faaliyetlerin de depresyona iyi geldiğini belirtmeliyiz.
  • Eviniz, odanız ya da iş yerinizde ki masanın da derli toplu olmasına dikkat edin.

Bol bol sıvı tüketmeli ve karbonhidratlardan da uzak durmalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git