Depresyon Belirtileri ve Bitkisel Tedavi

Depresyon Belirtileri ve Bitkisel Tedavi
18 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 93 kez okundu.

Depresyon neredeyse her insanın girmiş olduğu psikolojik bir hastalık olmasıyla beraber vücuda zarar verebilecek derecede etki yaratması nedeniyle ciddi bir hastalık türüdür. Depresyonun psikolojik etkileri dışında fiziksel etkileri de bulunmaktadır.

Depresyon Nedir?

Her hangi bir kişinin, kendi ruhsal durumu içerisinde, kişinin sosyal işlevini ve günlük yaşama dair etkinliklerini rahatsız edecek ve bozacak dereceye ulaşmış üzüntülü ve melankolik veya keder durumunu yaşaması olarak açıklanır. Depresyonun tarihsel gelişimi bakımından Antik Yunan uygarlığından beri sadece hastalık olarak ama çözüm yollarını bulmak için günümüze kadar farklı tedaviler ile hala çözümlenmeye çalışılmaktadır. Tıp ilerledikçe çözüm olarak farklı yollara ve psikoloji işlenen alanlarda artmaktadır.

Depresyonun Nedenleri

İnsanların hayatlarının bazı dönemlerinde geçirdikleri olaylar sonrasında meydana gelen etkilerden sonra depresyon hastalığı psikolojik bir hastalık olarak kişiye bu nedenle meydana gelebilir. Örneğin; çok sevdiği bir insanın vefat etmesi, iyi bir çocukluk dönemi geçirmemiş olması, evlilikte sorunlar yaşanması, her hangi bir yakının yaşadığı bir hastalık, işsizlik, maddi sıkıntı gibi birçok nedenden dolayı da ruhsal açıdan çöküntüler yaşayanlarda ve kafasına bir çok olumsuzlukları takarak depresyona davetiye vermeleri de bu hastalığa yakalanmalarından kaçınılmaz bir sebep yaratabilir.

Depresyon Belirtileri

Depresyona giren bir kişide görülebilecek veya kendisinin tespit etmesi için görebileceği belirtileri şunlardır:

 • Eskiden yaptığı aktivitelerden veya işlerden zevk almamaya başlaması,
 • Her gün üzgün hissetmesi ve sürekli olarak çökkünlük halinde olması,
 • Gençlerde veya yetişkinlerde çabuk sinirlenme ve duygu değişikliklerinin görülmesi,
 • Kendilerini işe yaramaz veya değersiz hissetmeleri,
 • Vücudundaki işlevlerinin azalması, yorgunluk hisleri ve cinsel isteksizlik yaşamaları,
 • İntihar etmeyi planlamak ve düşünmeleri,
 • Her hangi bir işe motive olamamaları ve dikkatlerinin çabucak dağılmaları,
 • Geçmişi ve geleceği düşündüğünde karamsar olmaları ve yaptıklarından kendilerini sorumlu tutmaları gibi belirtiler gösteren kişinin depresyon belirtileri ile girdiği belirlenmektedir.
Depresyon İçin Bitkisel Tedavi

Depresyonu atlatmak aslında direk kendi sağlığınızı düzenleyecek ve psikolojik olarak da yapabileceğiniz birçok aktivite ile de yok edebilirsiniz. Sağlık açısından bol bol su tüketebilir, doymuş yağ oranı yüksek gıdalardan uzak durmalı ve aktif olarak düzenli spor da yapabilirsiniz. Bitkisel tedavi olan seçenekler şunlardır:

 • Depresyon Çayı: İçerisinde az miktarlarda gül yaprağı, nane ve lavanta ile olan bu karışım çayını günde 2 veya 3 fincan içebilirsiniz.
 • Adaçayı: Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 fincan içilmesi uygundur.
 • Melisa Çayı
 • Lavanta Çayı
 • Sarı Kantaron Kürü: 500 mililitre suyun içerisine 5 gram kurutulmuş sarı kantaron otunu atarak, 10 dakika demleme süresine bırakın. Günde 1 veya 2 fincan bu çaydan içerek kendinizi ve beyninizi rahatlatabilirsiniz.

Sizi rahatlatabilecek koku olarak lavanta, nane, gül yaprağı gibi kokuları oturduğunuz veya dinlendiğiniz odaya koyarak odanın kokusunu değiştirebilirsiniz.

Bir önceki konumuzda Gebelikte Demir Takviyesi adlı içeriği hazırladık konu hakkında bilgi sahibi olmak için illaki gebe olmanız gerekmiyor bu yüzden hemen okumaya başlayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git