Ergenlik Çağındaki Çocuk

Ergenlik Çağındaki Çocuk
22 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 41 kez okundu.

Kız çocuklarında 10, erkek çocuklarında 12 yaşında başlayan ergenlik dönemi, oldukça zorlu bir dönemdir. Bu süreçte ebeveynlerin nasıl davranacağı büyük bir sorundur. Aileler ergenlik çağındaki çocuk için ne kadar faydalı olmaya çalışsa da işler ters gidebilir. Bunun için ilk adım çocuğunuzu iyi tanımaktır. İsteklerini ve neye ne şekilde tepkiler vereceğini gözlemlemelisiniz. Bu süreçte kalıcı hasar bırakacak problemler yaşanabilir. Bunun için aileler gerekli önlemleri almalıdır.

Ergenlik Çağında Yaşanan Değişimler

Bu dönemde kız çocukları ile erkek çocukları arasında farklı gelişimler görülmektedir. Kız çocuklarının erkek çocuklarına göre daha erken ergenlik dönemiyaşaması, sürecin farklı işleyeceğinin bir göstergesidir.

 • Bu dönemde boy uzaması, kilo artışı gibi fiziksel değişiklikler olmaktadır.
 • Deride yağlanma, vücuttaki hormon değişimlerinin bir sonucudur.
 • Ter salgısının artması, vücudunuzda yaşanan bir diğer değişimdir
 • Kasların gelişmesi, erkek çocuklarının seslerinin kalınlaşması gibi değişimler de mevcuttur.
 • Bu dönemde birçok ergenin yaşadığı sorun sivilce problemidir.
 • Psikolojik değişimler, ebeveynleri ergen psikolojisi kriterlerine uygun bir şekilde hareket etmek zorunda bırakır.

Ergenlik Çağındaki Çocuk ile İletişim

Çocukların bu dönemde çok farklı bir psikolojide olmaları yaşanan en büyük değişimdir diyebiliriz. Bu sebeple ailelerin çocuğuyla nasıl iletişim kuracağı gibi bir sorun ortaya çıkmaktadır. İçine kapanan çocuklarınız için bu dönemde nasıl davranacağınızı çok iyi bilmelisiniz.

 • Çocuğunuzla mümkün olduğunca sıradan muhabbetler etmelisiniz. Vermesi gereken kararlar ya da önemli konular hakkında fikir verme yoluna gitmemelisiniz.
 • 12 yaş çocuğu psikolojisi oldukça farklı olduğundan, anne babaların çocuğunun davranışlarına göre şekillenmesi sağlıklı olacaktır.
 • Herhangi bir tartışma çıkması halinde konuyu uzatmaktan kaçınmalısınız. Bu dönemde çocuğunuzun konu uzadıkça vermemesi gereken tepkiler verebilir. Kötü durumların yaşanmaması için ebeveynler susmayı seçen taraf olmalıdır.
 • Çocuğunuzla kurduğunuz iletişim, hiç beklemediğiniz bir anda tartışmaya dönüşebilir. Bunun için her zaman sakin bir şekilde onunla konuşmaya çalışın.
 • Çocuğunuzun ergenlik dönemi içinde olduğunu unutmadan, cümlelerinizi ona göre seçin. Genel olarak seni anlıyorum, sana güveniyorum, sen artık büyüdün gibi cümleler kurarak onun da size güven duymasını sağlayabilirsiniz.

Ergenlik Çağındaki Çocuğun Beslenmesi

Her dönem çocuğunuzun beslenmesi önemlidir. Ancak bu dönemde vücutta belirgin değişiklikler yaşanması, hormon değişiklikleri gibi nedenler ötürü çok daha önemli bir hal almaktadır. Bunun için ergenlik çağında beslenme huşuna dikkat etmelisiniz. Gün içinde neleri tükettiğini ona belli etmeden takip etmelisiniz. Akşamları ve sabahları öğünlerini aksatmamasını sağlamalısınız. Hangi besinleri alması gerekiyorsa, ona belli etmeden tüketmesini sağlamalısınız.

-Demir İhtiyacının Karşılanması

Sağlıklı bir kız çocuğu, ergenlik döneminde periyotların başladığı döneme giriş yapar. Bu dönemde demir ihtiyacı artacaktır. Bu sebeple karaciğer, ıspanak ve demir bulunduran diğer et ürünlerini tüketmelisiniz. Demir ihtiyacını haftada 2 kere karşılamalıdır. Ergenlik döneminde olan erkek çocuklarının da bu dönemde vücut gelişiminin yoğun olmasından ötürü, demir tüketimini düzenli olarak yapması gerekmektedir.

­-C Vitamini

Çocuklarınızın aldığı demirin emilmesi, C vitamini tüketmesi ile olacaktır. Elbette tüm vitaminleri alması gerekmektedir. Ancak bu dönemde demir ihtiyacını karşılamak için beslenme düzeni ona göre şekillenecektir. Vücudun C vitamini ihtiyacı da beraberinde artacaktır. Sadece ergenlik çağındaki kız çocukları değil, erkeklerde aynı şekilde C vitamini eksiğini; limon, portakal, nar, portakal gibi besinlerden karşılanmalıdır.

-Kalsiyum Tüketimi

Ergenlik döneminde iki cinsiyet için de kemiklerin gelişmesi, boy uzaması gibi gelişmeler olacaktır. Bunun için bu gelişmelere destek olacak besinler tüketilmelidir. Kalsiyum kemiklerin güçlenmesi ve sağlıklı bir gelişim için kalsiyum tüketimi şarttır. Gün içinde kalsiyum içeren besinler en az 2 öğünde tüketilmelidir. Süt, peynir, yoğurt, lor peyniri gibi besinlerin çocuklarınız tarafından tüketilmesini sağlayarak, kalsiyum ihtiyacını giderebilirsiniz.

Çocuğunuzun Kilo Almasını Önleyin

Kilo problemi bu dönemde görülebilecek önemli rahatsızlıklardandır. Ergenlik çağındaki çocuk için kilo sorununun kendisi tarafından aşılması mümkün olmayacaktır. Bu sebeple anne ve babaların çocuklarının gün içinde ne şekilde beslendiğini kontrol etmesi gerekir.

 • Çocuklarınızın şekerli içecekler üretmesi, kilo almasında ki ne büyük sebeptir. Bu sebeple cola gibi gazlı ve şekerli içeceklerden uzak durmasını sağlamalısınız.
 • Fastfood ürünlerinin tüketilmeye başlanması, tüketimin aşırıya kaçması konusunda yine sizin müdahaleniz gerekecektir.
 • Düzenli beslenme; çocuğunuzun sağlıklı bir yeme içme alışkanlığı edinmesi bu dönemde kazandırılacaktır.
 • Gün içinde mutlaka en az 2 öğününün olmasını sağlamalısınız. Ayrıca yatmadan önce yemek yiyerek uyuması gibi bir alışkanlık edinmesini önlemelisiniz.
Ergenlikteki Çocuğunuza Nasıl Davranmalısınız?

Anne babaların çocuklarının ergenlik döneminde olması halinde yaşamış olduğu bir diğer sorun; çocuklarının içine kapanmasıdır. Bu dönemde çocukların hiçbir şekilde tanıdığı aile üyeleri ile görüşmek istememesi söz konusu olabilir. Ergenliğe giren erkek çocuğuna nasıl davranmalı; sorusuna bu bağlamda ısrarcı bir şekilde davranmamaya özen göstermelisiniz cevabını alabilirsiniz.

 • Görüşmek istediği ve muhabbet etmekten hoşlandığı kişiler ile iletişim kurmasını sağlayabilirsiniz.
 • Onu konuşturmak için ısrar etmemelisiniz.
 • Dışarı çıkması, istemediği insanlar ile konuşma yönünde baskı yapmamalısınız.

Ergenlik döneminde kız çocukları için de durum daha farklı olmayacaktır. Sadece daha sessiz olup, sert tepki vermemeleri avantaj olabilir. Ergenliğine giren kız çocuğuna nasıl davranmalı sorusunun cevabı aşağıda verilmiştir.

 • Bu dönemde kız çocuklarının vücutlarında yaşanan değişim, farklı şekilde giyinmek istemesi sonucunu doğurabilir. Ne giymesi yönünde ısrarlarda bulunamamalısınız.
 • Sadece arkadaşlarıyla görüşmek istemesi halinde başka ortamlara girmesi konusunda ısrar etmemelisiniz.
 • Evin içinde istemediği bir alanda zorla oturulması, istemediği bir yere zorla götürülmesi; bu dönemi atlattıktan sonra farklı sorunların ortaya çıkmasına yol açabilir.
Ergenlik Çağındaki Çocuğunuzun Arkadaş Ortamını Denetleyin

Çocuğunuzun kendisinin kurmuş olduğu sosyal çevre, bu dönemde en çok dikkate aldığı kişilerden oluşmaktadır. Arkadaş yorumları, davranışlarının bu dönemde en çok etkilendiği faktörlerdir.

 • Konuştuğu kişileri ve arkadaşlarını yakından tanımaya çalışmalısınız. Mümkün olduğunca onlarla da iyi bir ilişki kurmaya çalışarak, aileleri dahi yakın ilişki kurabilirsiniz.
 • 13-14 yaş psikolojisi, aile dışında pek çok kişinin dinlenmesinin mümkün olduğu bir psikolojidir. Bunun için çevresinde ona akıl veren kişilerin kim olduğunu bilmelisiniz.
 • Arkadaş ortamını denetlerken onun bu durumdan rahatsız olmasına neden olmamalısınız. Çocuğunuz farkında olmadan, arkadaşlarının ona ne gibi yorumlar yaptığını öğrenebilirsiniz.
 • Ona kendisinin bir birey olduğunu sık sık hatırlatarak, arkadaşlarına benzemeye çalışmasının o kadar da önemli olmadığını hatırlatmalısınız.
Ergenlik Çağındaki Çocuğunuzun Sosyal Hesaplarını Kontrol Edin
 • Yaşanan gelişmeler sosyal medya kullanımının 9 yaşa kadar inmesini sağlamıştır. Çocuklarınızın internet üzerinden kimlerle iletişim kurduğunu, ne gibi arayışları olduğunu bilmelisiniz. Ona hissettirmeden sosyal hesaplarının kontrol altında olmasını sağlamalısınız.
 • Bu dönemde hangi sayfaları takip ediyor olduğu bile çocuğunuz hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.
 • Yaptığı paylaşımların pek çok insan tarafından takip edilebiliyor olmasından ötürü, aslında bu durumun onun için tehlikeli olabileceğini ona söylemelisiniz.
 • Tartışmadan, uysal bir şekilde sosyal medyanın ergen çocuklar tarafından kullanımının doğru bir şekilde olmasını sağlayabilirsiniz.

İnternet aracılığı ile oluşturulmuş olan sosyal hesaplardan tanımadığı kişiler ile iletişim kurmasının önüne geçmelisiniz. Tehlikeli ve yanlış olduğunu uygun bir dil ile anlatmaya çalışmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git