Sivilce Nasıl Geçer

Sivilce Nasıl Geçer
27 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 34 kez okundu.

Ergenlik döneminde ya da erginliği aşmış olan birçok kişinin böyle bir sorunu olduğunu söyleyebiliriz. Sivilcelerin en yoğun olduğu dönem elbette ergenlik dönemindedir. Hormonal dengelerin bozulması ve vücudun yapısal olan birtakım değişikliklere uğraması vücudun dengesini bozmaktadır. Bunun sonucunda kişinin vücudunda belli bölgelerde sivilce oluşumları yaşanmaktadır. Oldukça rahatsız edici olan bu hastalık, sivilce nasıl geçer sorusunun cevaplandırılmasını zorunlu kılmıştır. Sivilce asla kalıcı bir hastalık değildir ve çeşitli yöntemler ile sivilceden kurtulmanız mümkün olacaktır.

Ergenlik Dönemi Sivilceleri

Hastalığın en yoğun olduğu dönem ergenlik dönemidir. Bu süreçte kişilerde aşırı sebum salgılandığını söyleyebiliriz. Sonucunda vücutta yağlanma artmaktadır. Ciltte oluşan yağ bezeleri bölgelerde sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Bu dönem çok ağır geçtiğinden iltihaplı sivilce oluşumları oldukça yoğun olacaktır. Henüz çıkmış olan sivilceleriniz de bir iyileşme olmadan, yenilerinin çıktığı dönem olarak da nitelendirebiliriz. Sivilcelerin çıkması, ciltteki yağlanmasının artması; gözeneklerinizin kapanmasına neden olur. Sağlıklı bir cilt için kişilerin gözeneklerinin açık olması ve sayede hava alması sağlanmalıdır. Cildinizi korumak amacıyla salgılanan sebum yaşanan bu durumun en büyük tetikleyicisidir. Oluşan sivilcelerinizin ağrılı olması, çok daha rahatsız edici olabilir. Ancak sivilce tedavisi olan bir hastalık olduğundan, çözüm odaklı girişimlerde bulunup, yaşadınız soruna bir son verebilirsiniz.

Erginlik Döneminde Cildimize Nasıl Bakmalıyız?

Oldukça zorlu bir dönem olan ergenlik, gelişimimizden ötürü vücudumuzu alt üst eder. Olabildiğince bu durumu kontrol altında tutmaya çalışmalıyız. Cildimizi iyi analiz etmeliyiz. Cildin Ph değeri 5,5’te tutulmaya çalışmalıdır. Bunun için ilk olarak cilt temizliği için kullandığımız malzemelerin Ph’ına dikkat etmeliyiz. Kullandığımız cilt temizleme köpüğü, cildimize uygun olmalıdır. Bu dönemde yağlanma durumuna göre yüzümüzü yıkama sayısını arttırabiliriz. İltihaplı sivilce oluşumu fazla olması halinde, cildinizde ki yağ oranının yüksek olduğunu anlayabilirsiniz. Bu durumda günde iki kere yüzünüzü yıkamanız uygun olabilir. Su cildinizi kurutacak olduğundan, yağ oluşumu azalacaktır. Ayrıca yüz temizleme mendili ve tonik gibi malzemelerde kullanarak cilt temizliğinizi arttırabilirsiniz.

Sivilceleri Geçirmek İçin Yöntemler

Oluşmuş olan sivilcelerinizden kurtulmak için hijyen sağlama dışında başka yöntemler de kullanmalısınız. Cilt temizliğini sağladıktan sonra maske çözümüne gidebilirsiniz. Cildinize uygun bir maske sivilcelerinizin kurumasını sağlayacaktır. Sivilcelerin çoğunlukta yağlı ciltlerde olması, bu tür maskelerin genelde kurutucu özeliğinin olması ile dikkat çeker. Sivilcelerinizi geçirmek için kullanacağınız bitkisel çözümler vardır. Bu sayede kendinizin hazırlayabileceği karışımlar ile cildinizin beslenmesini ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Sivilcelerinizin tedavisi için hangi yöntemin uygun olduğunu seçerken, kendi cildinizi iyi bir şekilde analiz etmelisiniz. En uygun olan yöntemi seçerek düzenli bir şekilde uygulamalısınız.

En Doğal Çözüm Bal ve Tarçın

Sivilcelerinizin kuruması, iltihaplardan kurtulmanız bu karışımın içinde ki tarçın sayesinde olacaktır. Tarçın ciltte ki zararlı mikroorganizmaların yok olmasını sağlayacaktır. Bal ise hem cildinizin nemlenmesi hem de vitamin alması içindir. Kendinizin yapabilecek olduğu evde maske yöntemi; hem kolaylıkla yapabileceğiniz hem de sağlıklı sonuçlar alabileceğiniz bir yöntemdir.

-Maskenin hazırlanması ve uygulanması

Malzemeler; 2 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı tarçın.

Evde rahatlıkla bulabileceğiniz bu iki malzeme ile karışımı oluşturmalısınız. Homojen bir hale geldikten sonra karışım yüzünüze sürmeniz için hazır olacaktır.

Hazırladığınız maske yüzünüze dairesel hareketler ile uygulamanız gereken bir maskedir. Bu şekilde sürerek cildinizin bu karışımı iyice sindirmesini sağlayacaksınız. Karışımı küçük bir kaşıkla yüzünüze sürebilirsiniz. Elinizle uygulayacak olursanız ellerinizi mutlaka sıcak suyla yıkadıktan sonra bu uygulamayı yapmalısınız. Bu şekilde 20 dakika bekleyeceksiniz. Süresinin sonunda ılık suyla yüzünüzü yıkabilirsiniz. Herhangi bir cilt temizleme ürünü kullanmanıza gerek yoktur.

-Uygulamanın cildinize etkisi

Maskeyi haftada bir kere cildinize uygulayabilirsiniz. Bu süreçte her gün cilt temizliğinizi titizlikle yapmalısınız. Doğal yöntemler ile sivilcelerinden kurtulmak isteyen kişiler uyguladığı çözüm yöntemlerini düzenli bir şeklide yapmadığı sürece etkisi göremeyebilir. Bunun için hem düzenli uygumla hem de cilt temizliğini en iyi şekilde sağlamalısınız. Tarçın etkili bir antibakteriyel özelliğe sahip olduğundan, sivilcelerin geçmesinin yanı sıra sivilce oluşumu önleme açısından da oldukça etkili olacaktır.  Doğal bir yöntem olduğundan yüzünüze hiçbir şekilde zarar vermeyecektir. Maskeyi yüzünüzden arındırdıktan sonra herhangi bir kızarma ya da cilt kabarıklığı söz konusu olmayacaktır. Cildinizin rahatlamasının yanında aynı zamanda cildinizin maske sayesinde parlak bir görünüm kazandığını da göreceksiniz.

Sivilceler için Bal ve Çilek

Sivilce problemi yaşayan kişilerin sivilce nasıl geçer sorusuna cevap olarak bal ve çilek maskesini de önerebiliriz. Yapılmasının kolay olması, kişilerin tıbbi tedavilerden ziyade doğal bir şekilde sivilcelerden arınmak istemesi bu yöntemin kullanılmasını sıklaştırmıştır. Cildinize bir zararı olmayacağından, düzenli olarak uygulayıp sonucu gözlemleyebilirsiniz.

-Maske nasıl hazırlanır?

Malzemeler; 3 tane çilek, 2 kaşık bal

Çilekleri iyice yıkayıp, püre kıvamına gelene kadar ezeceksiniz. Ardından bal ile karıştırarak homojen bir hale gelmesini sağlayacaksınız. Sonrasında direkt olarak uygulamaya geçebilirsiniz.

Cildinizi iyice temizledikten sonra hazırlamış olduğunuz doğal maske yüzünüze uygulanabilir. Sadece sivilcelerinizin üzerine değil, tüm cildinize maskeyi yayın. Bu şeklide beklemeniz gereken süre 20 dakikadır. Bu uygulamayı haftada iki defa yapmanız gerekecek. Bir ay boyunca her hafta düzenli olarak maskeyi yapmalısınız.

-Maskenin cildinize etkisi

Çilek salisilik asit açısından oldukça zengin bir meyvedir. Epidermis tabakasına en etkili madde olduğunu söyleyebiliriz. Cildinizde ki gözenekleri açar ve daha küçük gözenekler haline gelmesini sağlar. Bu maskeyi yaptıktan sonra cildinizin pul pul dökülmesi, cildinizde ki ölü derinin yok olduğu anlamına gelmektedir. Bu sayede iltihaptan arınan cildinizde oluşan sivilce lekeleri için de bir çözüm olacaktır.

Sivilceleri Kurutan Elma Sirkesi

Yöntemlerden biri de cildimize elma sirkesi sürmektedir. Direkt olarak elma sirkesini yüzünüze sürmek mümkün değildir ve oldukça sağlıksız olacaktır. Bunun için önerilen bir bardak suyla, bardağın dörtte biri kadar bir elma sirkesinin karıştırılmasıdır. Cildinize uygulamayı temiz bir pamuk aracılığı ile yapabilirsiniz. Suyla karışımdan ziyade imkanlarınız bu karşımı yeşil çay ile yapmanızı sağlıyorsa, o şeklide yapabiliriz. Karışımınıza iki kaşık şeker eklemeniz iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

-Maskenin cilde etkisi

Sirke cildinizde ki sivilceleri kurutur; ancak bunun yanında cildinizi yenileme özelliği de vardır. Yapısında bulunan alfa hidroksit asitler sağlamış olduğu faydanın en önemli nedenidir. En pahalı kozmetik ürünlerinin ya da peeling ürünlerinin mutlaka bu malzemeden oluştuğunu görebilirsiniz. Maske uygulaması cildinizde ki kan dolaşımını hızlandıracak, ölü derici yumuşak bir hale getirip kolayca soyulabilir bir hale getirecektir. Bu maske ile cildinizin ph dengesinin korunmasını da sağlayacaksınız. Yeni hücrelerin oluşması, cildin beyazlaması gibi etkilerinin olduğunu da söyleyebiliriz.

Papaya Maskesi

Güzellik ürünleri için önemli bir meyve olan papaya, sivilce tedavisi için oldukça önemlidir. Aşırı yağı arındırma, ölü cildin temizlenmesi gibi faydaları vardır. İrinlerin önlenmesi ve iltihabın azalması, meyve ile yaptığınız karışım sayesinde mümkün olabilir.

Sadece 1 adet taze papaya ile bu maskeyi yapabilirsiniz. Yüzünüzü iyice temizledikten sonra ezilmiş olan papaya bitkisini cildinize uygulayın. 15-20 dakika arasında yüzünüzde beklemesi gerekiyor. Sivilcelerin kuruması için etkili bir çözüm olduğundan cildinizin de kurumasına yol açacaktır. Bu sebeple maske sonrasında hafif bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Cildinizin vitamin alması, derinin yenilenmesi için düzenli olarak kullandığınız bir yüz nemlendiriniz olmalıdır. Kullandığınız sıklığı bu maskeyi yapmaya başladıktan sonra az da olsa arttırabilirsiniz.

Limon ile Sivilce Tedavisi

Tüm cilt tiplerine uygulanabilen limon, tedaviniz için önemlidir. C vitaminin bolca bulunduğu limon için cildinizi besleyeceği ve gözeneklerinizin açılması için faydalı olacağı yönünde çıkarımlar yapabiliriz.

 • Yapmanız gereken limonu bir kaba sıkmak ve pamuk yardımıyla yüzünüze uygulamaktır.
 • Cildinizde beklemesi gereken süre 10 ile 15 dakika arasında değişmektedir.
 • Limonda bulunan sitrik asit cildinizin dökülmesine neden olacaktır. Bu sayede cildinizin yenilendiğini göreceksiniz.
 • Cilt dokusunda daralmalar, varsa cildinizde ki kızarmaları azaltmalar gibi etkisi vardır.
 • Hızlı bir şekilde etki gösterdiğinden sivilcelerden kurtulmak beklediğinizden daha hızlı olabilir.

Karbonat ile Sivilce Tedavisi

Yüzünüzde ya da vücudunuzda oluşmuş olan akne farklı yöntemler ile cildinizden arındırılabilir. Yöntemin çok olması; kişilerin cilt tipinin farklı olması, mevcut olan rahatsızlığın nedenlerinin farklı olması gibi nedenler ötürüdür. Geliştirilmiş olan çözümlerden cildinize en uygununu bulduktan sonra uygulamayı düzenli olara yapmanız fayda görmenizi sağlayacaktır.

 • Karbonat az da olsa antiseptik özellik taşır. Cilt üzerinde ki bakteri ve mantar oluşumunu bu sayede önler.
 • Uygulamanın sonunda mikrodermabrazyon etkisinden kaynaklı cildinizde ki gereksiz tabakan kurtulacağınızı söyleyebiliriz.
 • Yapmanız gereken oldukça basittir. Karbonat ve suyu macun kıvamına gelene kadar karıştırdıktan sonra cildinize uygulayabilirsiniz.
 • 15 dakika boyunca karbonatlı sivilce maskesi yüzünüzde kalmalıdır. Ardından cildinizi yıkayabilirsiniz.

Aspirin ile Sivilce Tedavisi

Kişilerin evde hazırlayabileceği bir diğer maskenin ana malzemesi aspirindir. İltihap önleyici olması, sivilce kurutucu olması; tedavi için aranan bir çözüm olmasına neden olmuştur.

 • Maske için sadece bir aspirin ve 2-3 damla su yeterlidir.
 • Suyun içinde aspirini iyice ezmeniz gerekecektir. Yüzünüze sürülebilecek bir kıvam almasını sağlamalısınız.
 • Cildinizin tamamına uygulayabilirsiniz. Bu şekilde 30 dakika beklemeniz gerekecek.
 • Temizleme aşaması ise bezle ya da ıslak bir peçete ile silmeniz ile olacaktır.
 • Sivilce izleri için önemli bir çözümdür diyebiliriz. Büyük olmayan sivillerinizin hızlı bir şekilde geçmesini sağlayacaktır.

Zerdeçal ile Sivilce Tedavisi

Anti-inflamatuar ve antidoksan özelliklerinin en yoğun olduğu besindir. Cilt sorunlarınızı tedavi etmek için zerdeçal tüketimini arttırmalısınız.

 • Bu ürünün sizi sivilcelerden uzaklaştırması için gıda olarak tüketmeniz de fayda sağlayacaktır.
 • Cilt probleminizin çözülmesi için bir miktar bal ile karıştırıp yüzünüze de uygulayabilirsiniz.
 • Karışımı yüzünüzde en az 15 dakika en fazla 30 dakika tutmaya dikkat edin.
 • Kişinin evde maske yöntemi ile faydalanabilecek olduğu bir yöntem olduğundan, yapımı ve kullanımı oldukça kolaydır.
 • Yüzünüzü ılık suyla temizledikten sonra kağıt havluyla silmeniz hijyen açısından önem taşımaktadır.

Yulaf Ezmesi ile Sivilce Tedavisi

Pek çok kişi tarafından tüketilen yulaf ezmesini sivilce tedavisi için de aynı şekilde hazırlayacaksınız. Sadece yapmanız gereken soğumadan içine iki kaşık bal eklemektedir.

İki malzemenin karışımını iyi bir şekilde yaptıktan sonra, soğumasını bekleyin.

Yüzünüzün zarar görmeyeceği bir ısıya ulaşmasının ardından yüzünüze sürebilirsiniz.

Kızarıklık ve şişlik için bu maskenin etkili olacağı bilinmelidir.

Arılı olan sivilceleriniz için ilk olarak uygulanması gereken tedavi yöntemi olduğunu söyleyebiliriz.

Sivilcelerinizi Geçirmek İçin Olmazsa Olmazlar

Yaptığınız uygulamaların kesin çözüm olması için yaşantınızın bir parçası haline gelmesi gereken uygulamalar vardır. Sivilce nasıl geçer sorusunu cevaplandırmak sadece maske yöntemleri ile olmayacaktır. Uyguladığınız maskeler sivilcelerinizin geçmesini sağlayacaktır; ancak kalıcı çözüm gün içinde dikkat etmeniz halinde sağlanacaktır.

 • Cilt sağlığı için olmazsa olmaz dediğimiz en önemli gereklilik sudur. Bol bol su içmek, cildinizin yenilenmesi, terleme yoluyla gözeneklerinizin açılması gibi sonuçlar doğuracaktır.
 • Vücudunuzun tuzdan arınması terleme yoluyla olmaktadır. Sivilcelerden kurtulmak için terlediğinizde duş almanız şarttır. En azından yüzünde bu sorunu yaşayan kişiler terlemenin hemen ardından yüzünü arındırmalıdır. Vücudunuzun sağlıklı olması için terin hiçbir bölgenizde cildinize teneffüs etmemesi önemlidir.
 • Akne ya da akne lekeleri ile başa çıkmanız elbette dengeli beslenme ile sağlanacaktır. Düzenli olarak sağlıklı ürünler tüketerek, vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri almaya çalışmalısınız.
 • Kişinin cilt sağlığı için mutlaka nemlendirici kullanması gerekir. Cildin yenilenmesi için ve vitamin alması için kullandığınız nemlendirici önemlidir. Düzenli olarak cildinizi nemlendirerek bu ihtiyacı gidermelisiniz.
 • Cilt gözeneklerinizin her zaman açık olması gerekir. Bunun için cildi tıkayan ya da tahriş eden tel, pomat ya da kokulardan uzak durmanız gerektiğini unutmamalısınız.
 • Sivilce sorunu yaşayan kadınlar için gün içinde makyaj yapmak bir gereklilik gibi görülebilir. Ancak bu süreçte makyaj yapmaktan olabildiğince kaçınmalısınız. Makyaj yapmanız halinde ise yüzünüzden arınmasını en iyi şekilde sağlamalısınız. Makyajla uyumak ya da gün boyu makyajın yüzünüzde kalması gibi durumlardan kaçınmalısınız.
 • Yüzünüzde sivilce sorunu yaşıyor olmanız, hijyen açısından en çok zorlanacağınız bölgedir. Yüzünüzü günde en az iki defa yıkamalısınız. Yastık kılıfınızı 2-3 günde bir değiştirmelisiniz.
 • Cildinizin temiz kalmasını istiyorsanız elinizi yüzüne götürmemeye çalışın. Elleriniz gün içinde e çok kirlenen ve en çok mikrop taşıyan bölgedir. Temizliğin sivilcelerin geçmesi için önemli olması, ellerinizin yüzünüzden uzak kalmasını zorunlu hale getirir.

Sivilceler Hakkında Bilinen Yanlışlar

Sivilcelerin geçmesi için üretilmiş olan tıbbı yöntemler ya da doğal yöntemler bu konuda oldukça fazla bilgi yığınının oluşmasına neden olmuştur. İnsanların farlı yönlendirilmesi ve çeşitli fikirler sivilce hakkında yanlışlar oluşmasına neden olmuştur. Tedavi yöntemleri için ya da sivilce oluşumunun nedenleri için çok sayıda yanlış bilginin var olduğunu söyleyebiliriz.

 • En önemli yanlışlardan biri cildi kirli olan kişilerde sivilce oluşumunun gözlenecek olmasıdır. Böyle bir durum söz konusu değildir. Sadece sivilceleri olan kişide cildin hijyeninin sağlanması tedavi için gereklidir.
 • Sivilce sadece ergenlikte görülür; ergenlik sivilceleri probleminin çok daha fazla yaygın olduğunu söyleyebiliriz. Fakat yetişkinlik döneminde de bu şekilde problemler yaşayan kişiler vardır.
 • Çikolata ve yağlı yiyeceklerin etkisi kişiden kişiye değişmektedir. Bu sebeple cildinizi iyi bir şekilde analiz etmelisiniz denir. Çünkü yapılan deneyler bazı kişilerde bu yiyeceklerin sivilceye neden olduğu gözlenirken, bazıları da etki etmesi görülmüştür.
 • Fazla kilo sivilce yapar gibi bir düşüncenin kişiler arasında yaygın bir düşünce olduğunu söyleyebiliriz. Böyle bir durum mümkün değildir. Kişinin kilosu ile sivilce oluşumunun tetiklenmesi arasında bir bağlantı yoktur.
 • Stres sivilceye neden olur gibi bir düşünce vardır. Bu durumda kişiden kişiye değişir; ancak pek çok kişinin stres altında olduğu düşünülürse böyle bir genelleme yapılamayacaktır.
 • Güneş kesin çözümdür şeklinde olan düşünceler de yanlıştır. Güneş sivilce izleri için geçici bir çözüm sağlayacaktır. Ancak bronzluk geçtikten sonra aynı sorun ile karşı karşıya kalacak olduğunuzu bilmelisiniz.

Nemlendirici kullanmak sivilce yapar mı sorusu ise gözeneklerinizin tıkanması noktasında evet cevabını alacağınız bir sorundur. Gözenekleri tıkamayan bir nemlendirici ile bu sorunu çözebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git