Saç Bakım Sırları

Saç Bakım Sırları
2 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 4 kez okundu.

Saçlarımızın sağlıklı olması, parlak ve canlı görünmesi önemlidir. Bunun için çeşitli bakım yöntemleri uyguluyoruz. Saç bakım sırları saçlarımızın istediğimiz gibi görünmesini sağlayabiliriz. Güzel bir görünüme ulaşmak için ilk olarak hijyeni sağlamak, ikinci olarak ise bakım ürünleri ile saçlarımızı beslemek amacımız olmalıdır. Saçlarımızın bakımını sağlamak sadece güzel görünmesini değil; dökülmesini ve kırılmasını da önleme açısından fayda sağlayacaktır.

Saç Temizliğinin Püf Noktaları

Saçlarımızın iyi görünümü, sağlamış olduğumuz hijyen ile mümkün olacaktır.

  • Yıkama sırasında şampuanlama süresini kısa tutmamalısınız. En az 2-3 dakika saçlarınızı köpüklemelisiniz.
  • Yıkarken dairesel hareketler ile saç diplerinize masaj yapabilirsiniz. Saçın daha iyi temizlenmesi ve rahatlaması için yıkama sırasında masaj yapabilirsiniz.
  • Mükemmel saçlar için saçlarınızın en iyi şekilde durulanmasını sağlamalısınız. Temizleme ürünlerinin saçınızda kalması saçınızı kepeklenmesine neden olabilir.
  • Temizleme işlemi için gerekli olan su, ılık olmalıdır. Çok sıcak su ya da çok soğuk su ile saçlarınızı yıkamanız; derinizin kabarmasına neden olabilir. Kepek oluşumuna neden olabilecek olmasından ötürü, saçlarınızın temizlenmesinde suyun sıcaklığı önemlidir.

Saç Tiplerine Göre Temizlik

Saçınızın yağlı olması ya da kuru olması; saç temizliği için nasıl bir şampuan kullanılacağı açısından önemlidir. Ne sıklıkta yıkanması gerektiği de saç tipinize göre değişecektir.

-Kuru Saçlar

Saç tipinizin kuru olması, kepeklenmeye yol açabilir. Bunun için yıkama sırasında bu özelliği azaltmak için yıkama işlemini ona göre yapmalısınız. Kullandığınız şampuanın saç tipinize uygun olmasına dikkat edin. Şampuanı az miktarda elinize alarak sadece saç tiplerinize uygulayın. Durulama işleminde saç temizliği için saçlarının uçlarına gelen şampuan yeterli olacaktır.

-Normal Saçlar

Ne yağlı ya da kuru saç tipine sahipseniz, bu saç yıkama uyarılarını dikkate almalısınız. Dairesel hareketler ile saçlarınızı yıkamalısınız. Saç derinize olabildiğince masaj yaparak, derinin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Saçlarınızın iyi bir şekilde durulanması önemlidir. Şampuanın artması saçlarınızın matlaşmasına neden olabilir. Bunun için saç uzunluğuna göre durulama süresini arttırabilirsiniz. Saç bakımı için en önemli aşama saçlarınızın temizlenmesi olduğundan, hijyene dikkat etmelisiniz.

-Yağlı Saçlar

Saç tipiniz yağlı olabilir. Yani gün içinde yağlanması ya da bir iki gün içinde yağlanması söz konusu olabilir. Bu saç tipi en sık yıkanan saç tipidir. Yağlı saçların yıkanması diğer saç tiplerinden farklı olmalıdır. Eğer direkt olarak saçlarınızı su ile temas ettirirseniz, saçlarınızın yağdan arınması mümkün olmayabilir. Bunun için ilk olarak saçlarınıza şampuanı uygulayıp, 3-4 dakika sonra durulama işlemi yapmalısınız.

Boyalı Saçlar

Doğal yollar dışında saçı işlem görmüş olan kişilerin saç tipidir. Saç renginizin değişmiş olması, saçınızı yıkarken rengin kalıcı olması gibi amaçlarla dikkatli bir yıkama gerektirir. Saçlarınızı boyadıktan sonra bir süre rengi açılmaya devam edecektir. Bunun için boyalı saç tipinde olan kişilerin saç bakımını en iyi şekilde yapması gerekir. Yıkanırsan yeterli miktarda şampuan almalısınız. Saçlarınızı yıkarken asla tırnaklarınızı kullanmamalısınız. Parmak uçlarınızla yumuşak bir şekilde temizleme işlemini yapabilirsiniz. Şampuanınızı özel olarak boyalı saçlar için almanız avantajlı olmanızı sağlayacaktır.

Saçlarınızı Beslemek İçin Yöntemler

Saçlarınızı iyi bir şekilde temizlemenin yanı sıra, saç bakım sırları adı altında çeşitli karışımlar ile saçlarınızın beslenmesini sağlayabilirsiniz. Saçınızı iyi bir şekilde analiz edip neye ihtiyacı olduğunu bilerek hareket etmelisiniz. Saçlarınızı beslemek üzere uygulayacağınız ürünler saç tipinize uygun olmalıdır.

  • Duş sonrası yapmanız gerekenler arasında saçınızın kuru olması halinde nemlendirici bir yağ ürünü kullanabilirsiniz. Ya da saç uçlarınıza duştan az bir miktarda bir nemlendirici ürün sürebilirsiniz. Saçlarınızın nemlenesi ve beslenmesi için iyi bir yöntemdir. Yağlı saçlar için ise duş sonrasında yapmanız gereken iyice kurulamaktır. Herhangi bir nemlendirici sürmek sizin için iyi olmayabilir.
  • Duş öncesi yapacaklarınız arasında ise maske ya da bakım ürünleri olabilir. Saçınızın yapısına göre nemlenmesi için ya da yağdan arınması için bir ürün uygulaması olabilir. Parlak saçlar ile güzel bir görünüm kazanmak için duş öncesinde de saçlarınıza iyi bir bakım uygulamalısınız.
  • Gün içinde yapacaklarınız için ilk olarak sağlıklı saçlar için çok fazla işlem yapmaktan uzak durun denilebilir. Saçlarınızın yıpranmasının önlenmesi için ilk şarttır. Kuru saçlar gün içinde nemlendirme amaçlı spreyler kullanabilir. Yağlı saçlar ise köpük ile yağlı görüntüden uzaklaşabilir.

Saç Maskesi Yapımı ve Uygulamaları

Saçlarınızı beslemek için saç maskeleri kullanabilirsiniz. Sağlıklı saçlar için düzenli bir şekilde bakım ürünü kullanmanın yanı sıra doğal ürünlerle de saçlarınızın istediğinizin görüntüye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Saçınıza uygun ve düzenli olarak yapılan maskeler, parlak ve sağlıklı saçlara ulaşmanız için yeterli olacaktır.

Bal ve Limon Maskesi

Bu maskeyi tüm saç tiplerinin uygulaması mümkündür. 1 yemek kaşığı limon ile yarım limonu sıkarak elde ettiğiniz karşımı sadece saç diplerinize uygulamalısınız. Saçlarınızın dökülmesini ve kırılmasını önleyecek olan bu yöntem sayesinde, saçlarınız sağlıklı olacaktır. Yaptığınız bu maskeyi saçınızda 30 dakikadan fazla tutmamalısınız. İyi bir şekilde saçınızı temizledikten sonra, nemlendirici uygulayabilirsiniz. Saç temizliğiniz için sirke ve su karışımını da kullanabilirsiniz. Az miktarda sirke ile durulama suyunuzu karıştırarak, derinlemesine bir temizlik sağlayabilirsiniz.

Zeytinyağı ve Türk Kahvesi

 

Kuru olan saçlar için bu maskenin oldukça uygun olduğunu söyleyebiliriz. Saçlarınızın nemlenmesini ve saç diplerinizin yenilenmesini sağlayacaktır. Maskesinin yapılması için 1 çay kaşığı zeytin yağı ile 1 çay kaşığı Türk Kahvesini 2-3 dakika boyunca karıştırın. Macun kıvamına gelmesinden sonra saçınıza sürülmesi için uygun olacaktır. Saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Yaptığınız saç maskesi sayesinde saçlarınızın canlı ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlayacaksınız. Saçlarınızda 30 dakika ile 45 dakika arasında beklettikten sonra durulayabilirsiniz. Etkili bir maske olduğundan iyice duruladıktan sonra ilk yıkamada dahi etkisini göreceksiniz.

Zeytin Yağı, Sirke, Su

Sirkenin sahip olduğu anti bakteriyel özellik sayesinde, saç diplerinizin derinlemesine temizlenmesi sağlanacaktır. Zeytinyağı ise saçlarınızın yumuşaması için önemlidir. Saçlarınıza ılık zeytinyağı sürüp, 25 dakika ile 30 dakika arasında bekletmelisiniz. Ardından su ve sirkeyi karıştırarak saçlarınızı temizlemelisiniz. Saç dipleriniz bu uygulamadan sonra beyazlayacak ve parlak görünecektir.

Gülsuyu Maskesi

Saçlarınız için yapacağınız uygulamalar için gülsuyu önemli bir yer taşımaktadır. Hem doğal olması hem de saçlarınızın güzel kokmasını sağlaması açısından tercih edilen saç bakım sırları arasındadır. Gül suyunu saçlarınıza tonik halinde uygulayabilirsiniz. Pamuk yardımıyla saç diplerinize masaj yaparak sürebilirsiniz. Az da olsa saç uçlarınıza da sürebilirsiniz. Bu şekilde 2 saat beklemelisiniz. Daha sonra saçlarınızı yıkayarak, temizleme işlemini yapabilirsiniz.

Bademyağı ve Yılan yağı maskesi

Saçlarınızın gürleşmesi için bu yağlar ile yapacağınız bakım oldukça faydalı olacaktır. Aktarlar aracılığı ile elde edebilecek olduğunuz bu yağlar; saçlarınızın gürleşmesinin yanında parlak bir görünüm de kazandıracaktır. Direkt olarak saça uygulayabilirsiniz. Miktarı saç uzunluğuna göre değişecektir. Güçsüz saç köklerini besleyerek, saç kopmalarını ve saç dökülmelerini önleyecektir. Dolgun saçlar için yağ maskelerini kullanmanız avantajlı olabilir. Bu iki maskeden birini haftada 2-3 kere saçınıza uygulayabilirsiniz. 1 ay boyunca bu şekilde uygulama yapmanız saçlarınızın iyi görünmesini sağlayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git