Boyalı Saçlara Bakım Yapmak

Boyalı Saçlara Bakım Yapmak
9 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 112 kez okundu.

Kadınlar, bazen saç renklerini değiştirmeye ihtiyaç duyabilmektedir. Saç boyanırken, çeşitli kimyasal içerikleri olan saç boyaları kullanılmaktadır. Bu kimyasalların, saça pek de iyi gelmediği bilinmektedir. Bu sebepten dolayı, boyalı saça daha özel ve ayrıntılı bakım yapılması, daha hassas davranılması gerekmektedir. Peki, boyalı saça nasıl bakım yapılmalı?

Şampuan Ve Saç Kremleri

Boyalı saça bakım yapmak için bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekiyor. Saçınızı, boyadıktan ya da boyattıktan sonra, en az bir gün yıkamamanız öneriliyor. Devamında ise haftada iki veya üç kez şampuanlamalısınız. Şampuanlamadığınız zamanlarda, saç kremlerini kullanabilirsiniz. Şampuan ve saç kreminizi seçerken, saçın rengini solduran sülfat maddesini içermeyen ürünlere yönelmelisiniz. Ayrıca, saç kremleri, saçın renginin solmasını güçleştiren, etkili ürünlerdir. Saç kremi kullanarak, saçınıza güzel bir bakım yapabilirsiniz. Ancak bu noktada, saç kreminizi iyi seçmeniz oldukça önemlidir.

Saçın Hangi Su İle Yıkandığı Önemli

Sıcak su, saç boyasını, soğuk suya nispeten çok daha hızlı soldurmaktadır. Bu yüzden, saçınızı yıkarken, soğuk su kullanmanız öneriliyor. Deniz suyu ya da havuzun klorlu suyu içerisinde bonesiz kalmanız da saç boyanızın çabuk solmasını sağlar. Deniz ya da havuza girerken, saç bonesi kullanmalısınız. Boyalı saça bakım konusunda, saç renginizin solmaması için, kullanılan suyun sıcak ya da soğuk olmasının etkisi büyüktür.

Bitkisel Ürünler

Bitkisel ürünlerin, boyalı saç için de doğal saç için de kullanılması tavsiye edilmektedir. Bitkisel içerikli olan çeşitli yağ, krem ve serumlar, saçınızın güçlenmesine yardımcı olur. Boyalı saça bakım yaparken, saçınızı normalden fazla nemlendirmeniz gerekiyor. Bunu, avokado ya da badem yağı ile sağlayabilirsiniz. Kuaförler, boyalı saça nasıl bakım yapılır sorusuna karşın bitkisel ürünleri mutlaka önermektedir.

Güneş Etkisi

Güneş, canlılığın temel ihtiyaçları arasındadır ancak saç renginize iyi gelmeyeceğini bilmelisiniz. Saç renginizin çabuk solmasına neden olan güneşten korunmak için, dışarı çıkarken şapka kullanmalısınız. Saçınıza UVA ve UVB filtreleri içeren spreyleri uygulayarak, güneşin etkili ışınlarından saçlarınızı koruyabilirsiniz.

Kurutma Makinesi

Boyalı saçların, normale oranla çok daha çabuk elektriklendiği bilinmektedir. Banyo sonrası, saçlarınızı kurutma makinesi ile yüksek ayarda kurutmanız, saçlarınızın kırılmasına sebep olabilir. Kurutma makinesini en düşük ayarda tutmalı ve çok fazla kurutmaktan kaçınmalısınız.

Saç Şekillendiricileri Daha Az Kullanın

Boyalı saçlara nasıl bakım yapılmalı diye düşünüyorsanız, saç şekillendiricileri az kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Saçınız, zaten boya yapıldığında, çeşitli kimyasallara maruz kalmıştır. Saçınızı korumak istiyorsanız, saç şekillendiricileri daha az kullanmanız gerekiyor. Özellikle düzleştirici, saçlarınızı yüksek ısıya maruz bırakarak, zarar görmesine neden olabilir. Bunun yerine, saçınızı doğal kullanmalısınız.

Saç bakımı kişiden kişiye farklılık göstermektedir Yağlı Saçlı Kişiler İçin Tavsiyeler adlı makalemizde aradığınızı bulabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git