El Çatlamasına Bitkisel Çözümler

El Çatlamasına Bitkisel Çözümler
20 Mart 2018 tarihinde eklendi, 52 kez okundu.

Ellerimiz gün içinde en çok zarar gören bölgedir. Çoğu zaman kışın soğuğundan, yazın sıcağından etkilenmektedir. Vücudumuzda nemlenme ihtiyacını bize anında hissettirmektedir. Kuruyup çatladığında küçücük bir açılmanın dahi bizi rahatsız edici olması; el çatlamasına bitkisel çözümler üretilmesini sağlamıştır. İlaç tedavisinin yanı sıra doğal yöntemler ile ellerinizde yaşadığınız bu sorunu çözebilirsiniz.

El Çatlaması Neden Olur?

Her mevsim görülmesinden ötürü el çatlaması neden olur gibi soruların sorulmasına yol açmıştır. Nedeni için dış etkenlerin oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Başka hastalıkların da habercisi olabilecek olan el çatlaması, kişinin bu rahatsızlığı yaşama sıklığı ve şiddeti ile ölçülebilir. Kullandığınız temizlik malzemeleri ya da genetik olarak kuru bir cilt yapısına sahip olmanız, bu rahtsızlığı tetiklemektedir.

El Çatlağı için Çay

Kişinin ellerde çatlama ve yarılma gibi sorunlar yaşaması, çay bitkisi ile çözümlenebilir. Hem anti bakteriyel özelliği olması da hem yeni hücrelerin oluşumunu hızlandırması bu yöntemin önemini arttırmıştır.

  • Malzemeler; Çay, bal mumu, badem yağı.
  • Uygulama; Çayı demledikten sonra iki saat kadar bekletin. Ardından bir kısmını bir kaba süzün. İçine balmumunu ve badem yağını ekleyip karıştırın. Krem formuna gelene kadar karıştırmanız, homojen bir hal alması için iyi olacaktır. Elinize sürerek el kremi olarak kullanabilirsiniz.

Süt ve Papatya

Ellerinizin nemli bir görünüm kazanması el çatlağı için ilaç kullanımını sağladığınızda çok daha kolay olacaktır. Doğal ilaç yöntemlerinin arasında olan süt ve papatya ile faydalı bir karışım yaparak, çözüm sağlayabilirsiniz.

  • Malzemeler; yarım su bardağı süt, bir demet papatya, 3 yemek kaşığı zeytinyağı zeytinyağı, bir kaşık bal

Uygulama; Yarım su bardağı sütü ılık hale gelene kadar ısıtın. Ardından balı içine atın. Bal eriyene kadar karıştırın. Ardından daha önce kaynatmış olduğunuz papatyaların suyunu içine süzün. Son olarak sütü ilave ederek karışımın iyice homojen bir hale gelmesini sağlayın. El çatlamasına bitkisel çözümler için önemli bir uygulama olan bu karışımı elinizde 10-15 dakika arasında bekleteceksiniz. Temiz bir peçete yardımıyla sürmeye dikkat edin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git