Dudak Çatlamasına Bitkisel Çözümler

Dudak Çatlamasına Bitkisel Çözümler
20 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 91 kez okundu.

Kış aylarında sık sık görülen dudak çatlamasının nedeni soğuk hava değildir. Soğuk havayla ilgisi olmayan bu rahatsızlığın çok fazla nedeni vardır. Günlük hayatta kullanılan kozmetik ürünleri ya da yediğiniz bir ürünün yan etkileri buna neden olabilir. Kuru hava da dudaklarının çatlamasına yol açıyor olabilir. Çeşitli nedenler ötürü bu şekilde bir sorun yaşayabiliriz; ancak çeşitli çözüm yöntemleri ile de dudak kuruluğuna kesin çözüm bulabiliriz.

Aloe Vera Bitkisi

Yaşamış olduğunuz bu rahatsızlığın önüne geçmek; dudak çatlamasına bitkisel çözümler ile olabilir. Bu bitki dudak kuruluğunuzun önlenmesi açısından iyi bir etki yaratacaktır.

 • Aloe vera higroskopik özelliği sayesinde hassas dudak yapısına sahip olan kişiler için iyi bir nemlendiricidir.
 • Oleik ve streaik asitler ile bol miktarda su molekülleri barındırdığından dudak kuruluğu için oldukça faydalıdır.
 • Cildinizde oluşan yara ve deformasyonlar için etkili olan bu bitki sayesinde, dudaklarınızda ki açılmaların kısa sürede onarılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Antibakteriyel bir özelliğinin olmasından ötürü ise dudağınızda kuruluktan ötürü oluşmuş olan enfeksiyonlar ortadan kalkacaktır.

Sebum Kullanımı

Dudakların normal zamanda dahi yağ bezelerinin üretmiş olduğu sebuma ihtiyacı vardır diyebiliriz. Dudak çatlamasına bitkisel çözümler adı altında bu yöntemin görülmesi bu sebepledir. Cildin nem ihtiyacını karşılayan doğal bir yağ enzimi olarak bilinmektedir.

 • Dudaklarınızın yeteri kadar sebum üretememesi, kuruluğa neden olmaktadır.
 • Sebum burun kenarlarınızda üretiminin oldukça fazla olduğu doğal bir yağdır. Bu yağı elinizde alarak dudağınıza sürebilirsiniz.

Zeytinyağı ve Zerdeçal Karışımı

Kuruyan dudaklarınız için sunulmuş olan bitkisel çözümlerden bir diğeri de bu karışımdır. Dudak çatlaması için evde ne yapmalı sorunsun en kolay cevabı olabilir. Bu karışımı yaparak dudaklarınızın nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

 • Malzemeler; 2. Çay kaşığı zerdeçal, yarım çay bardağı zeytinyağı.
 • Uygulama; Belirlenmiş olan malzemeleri istenen ölçülerde küçük bir kabın içinde karıştırmalısınız. Homojen bir hale gelen karışımı dudaklarınıza sürmelisiniz. Bu şekilde 10-15 dakika bekleyin. Sonrasında ılık suyla dudaklarınızı yıkayın. Bu yöntem kuru dudaklar için peeling görevi de görmektedir. Dudağınızın nemlenmesini sağlayarak kuruluktan kurtulabilirsiniz. Her gün uygulamaya uygun bir karışımdır.

Ihlamur ile Dudak Kuruluğu Tedavisi

Ihlamurun mikropları öldürme etkisinin yanı sıra, nemlendirme ve ferahlık verme özelliği vardır. Bu sebeple dudak çatlamasına bitkisel çözümler içinde yer almaktadır. Yaptığınız ıhlamurun posasını ya da sıvı halini kullanabilirsiniz.

 • Dudaklarınızı nemlendirmek için ıhlamur yapraklarını 10-15 dakika arasında dudaklarınızda tutabilirsiniz.
 • Ihlamurun suyunu pamuk yardımıyla dudaklarınıza sürebilirsiniz.
 • Sık sık sürerek, dudağınızın nemlenmesini sağlamanız mümkündür.

Dudak Çatlaması için Vazelin

Dudaklarınızda yaşamış olduğunuz bu sorunun çözülmesi için sorulan sorular arasında dudak çatlamasına vazelin iyi gelir mi sorusu vardır. Vazelinin dudaklarınıza iyi gelip gelmeyeceği, dudak yapısına göre değişiklik göstermektedir. Yağlı bir yapısı olduğundan nemlenmesini sağlayabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git