Dudak Çatlaması Tedavisi

Dudak Çatlaması Tedavisi
20 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 73 kez okundu.

Dudak çatlaması tedavisi için eğer aşırı bir rahatsızlığınız yoksa kendi imkanlarınızla çözümler üretebilirsiniz. Doğal yollar ile dudak çatlaklarını iyileştirmek mümkün olabilir. Çünkü çoğu zaman su kaybına veya kuruluğa bağlı olarak bu çatlaklar oluşur. Nadir durumlarda diyabet veya cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkar. Eğer aşağıda sıraladığımız yöntemler çözüm oluşturmuyorsa doktora görünmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Suyu İhmal Etmeyin

Dudak kuruluğunun temel sebeplerinde birisi vücutta yaşanan su kaybıdır. Özellikle yaz aylarında yeterince sıvı tüketimi yapılmamışsa güneşin de etkisi ile dudaklarda çatlaklar oluşur. Bu durumda bol bol su içerek vücudu dengesine kavuşturabilirsiniz. Ayrıca su dudaklarınıza temas edeceği için de yararlı olabilir. Fakat dudak kuruluğunu önlemek için dudaklarınızı yalamayın. Tükürük hemen buharlaşacağı için arkasında yine çatlaklar oluşturabilir.

Salatalık Koyun

Buzdolabında soğuttuğunuz salatalığı dilimleyip dudaklarınıza yapıştırın. 10 dakika kadar bekleyin ve dudaklarınızı ılık su ile yıkayın. Salatalık içinde buluna bol su ve mineraller ile dudakların nem dengesi ayarını yapmasına yardımcı olacaktır.

Doğal Mucize : Bal

Bal çok güçlü bir antibiyotik olmasının yanında doğal nemlendirici özelliği de taşır. Bir çay kaşığı kadar balı dudaklarınıza hafifçe sürüp 5-10 dakika kadar bekletin. Sonrasında yine ılık su ile yıkayabilirsiniz. Gerek görürseniz günde birkaç defa bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Gül Yaprağı İle Süt

Doğal bir nemlendirici olan gül sütün içindeki yağlar ile birleşince dudak çatlaması için doğal çözüm oluşturuyor. Gül yapraklarından bir avuç kadar alıp yıkadıktan sonra bir kaseye bir bardak kadar süt döküp gül yapraklarını içine atın. Sonra blender yardımı ile bu süt-gül karışımını iyice karıştırın. Bir iki saat bekletip uyumadan önce dudaklarınıza sürün. Sabah kalktığınızda tazelenen dudaklara sahip olacaksınız.

Bitkisel Yağların Gücünü Kullanın

Organik olarak üretilen katkısız yağlar her zaman için dudak çatlamasına bitkisel çözümler lisesinde yer alır. Badem yağı, Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı ile dudaklarınızı nemlendirebilirsiniz. Bu sayede tahriş olan bölgeler nemlenir ve hücrelerde yenileme süreci hız kazanmış olur.

Aloe Vera Bitkisi Jeli

Dudak çatlaması tedavisi için kullanılan kremlerin bir çoğunun içinde aloe vera bitkisinin özü yer alır. Aktarlardan veya eczanelerden temin edebileceğiniz aloe vera jelini dudaklarınıza sürüp çatlakların iyileşmesini sağlarken çektiğiniz acıyı da hafifletebilirsiniz.

Şekeri Hafife Almayın

Şeker vücuttaki hücrelerin yenilenmesini en çok hızlandıran maddelerin başında gelir. Dudak çatlaması sonucunda oluşan ölü dokuyu ciltten uzaklaştırmak için yardımcı olur. Bir çorba kaşığı şeker ile bir tatlı kaşığı balı karıştırarak dudaklarınıza sürün ve bir iki dakika bekleyin. Sonra ılık su ile dudaklarınızı yıkayın.

Ruj Veya Lipstick Kullanımı

Kadınlar genelde dudak çatlakları için çözüm yolunu ruf sürmekte bulur. Nemlendirici özelliği olduğu için oldukça etkili olan bu yöntemi erkekler de nemlendirici lipstickler ile uygulayabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git