Dudak Çatlaması Nasıl Geçer?

Dudak Çatlaması Nasıl Geçer?
22 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 222 kez okundu.

Özellikle soğuk ve kuru kış aylarında sıklıkla görülen dudak çatlamaları hemen hemen herkesin sıklıkla şikâyet ettiği bir konudur.  Sadece kış aylarında görülmeyen bu dudak çatlaması yaz mevsiminde de görülmektedir.

Rujun ve koruyucu kremlerin belli bir noktaya kadar önleyebildiği dudak kuruluğunun altında pek çok sebep yatmaktadır. Bunlar arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Dudakların yalanması: Dudak kuruduğunda birçok kişi bu yöntemi kullanmaktadır ancak yanlış bir yöntemdir. Çünkü bu durum dudaklarınızın geçici süre ıslanmasını ardından da var olan nemin yok olmasına neden olur.
 • Vücudun su kaybı: vücudunuz su kaybettiği zaman bundan ilk olarak dudaklarınız etkilenir. Öyle ki dudaklar da yağ bezleri mevcut olmadığı için kurumaya oldukça açıktır.
 • Vitamin yetersizliği: A ve B vitamini eksikliği dudak kuruluğuna yol açar.
 • Diş macunu: diş macunu içerisindeki bileşenler nedeniyle dudaklarınızda kuruluk yapar.
 • Ağızdan nefes almak: sürekli olarak ağızdan hava almak dudakları kurutur. Bu durum o bölgenin devamlı olarak hava ile temas etmesinden kaynaklanır.
 • İlaçlar: Kişilerin kullandıkları ilaçların bazı yan etkilerinden biri de kuruluktur.

Yukarıdakiler ve benzeri nedenlerden dolayı dudaklar kurur ve zaman içerisinde de çatlamalar meydana gelir.

Dudak Çatlaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yukarıda dudak neden çatlar sorusuna yanıt verdiğimize göre şimdi yanıtlanması gereken soru dudak çatlaması nasıl geçer sorudur.

Dudak çatlama soruna kozmetik ürünleriniz ile çözüm aramaktansa evleriniz de bitkisel çözümler ile dudaklarınızın nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Evde kolayca hazırlayabileceğiniz yöntemlerden biri olan dudak maskesi için bal ve vazelin gereklidir.

Bir çay kaşığı balı vazelin ile karıştırın.  Kuruyan dudaklarınıza sürün ve bir süre bekleyin. Bir süre sonra temizlemesini yapın. Bu işlemi günde en az üç kez yapın. Böylelikle dudaklarınız eski sağlıklı görünümüne kısa sürede geri dönmüş olur.

Dudak Çatlamasına Bitkisel Çözümler

Dudak çatlamasına ne iyi gelir diyenler için ise bazı tariflerimiz vardır. bu tarifleri evlerinizde hazırlayarak kolayca uygulayabilirsiniz. Bu tarifler bitkisel malzemeler ile yapıldığı için dudaklarınıza herhangi bir zarar vermez.

Ceviz Yağı Ve Balmumu Maskesi

İki çay bardağı ceviz yağı ve iki çorba kaşığı eritilmiş balmumu gereklidir. Her iki malzemeyi de birbirine ekleyerek güzel karıştırın. Dudaklarınıza bu maskeyi günde 2 ya da 3 defa sürün.

Vanilya ve Badem Yağı Maskesi

Bir çay kaşığı badem yağı, bir çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı vanilya gereklidir. Bal ve bademi bir süre ısıtın ve içerisine azıcık vanilya ekleyin. Sonra da hepsini güzelce karıştırarak bir kaba koyun. Her sabah dudaklarınıza sürün.

Salatalık, Yoğurt ve Bal Maskesi

Yarım salatalık, bir yemek kaşığı bak ve bir yemek kaşığı yoğurt ile dudak maskesi yapmanız mümkün. Tüm bu malzemeleri blender ile ya da rende ile küçücük hale getirin ardından da bir kaba koyun. Her gün 10 dakika dudaklarınızda bekledin ve yıkayın.

Ellerimiz bazen soğuk havadan, bazen nem oranından bazense çok farklı sebeplerden yıpranıyor ve çatlıyor el bakımına önem veriyorsanız El Çatlamasına Bitkisel Çözümler adlı içeriğimizi okumanızı öneriyorum.

Etiketler:

Dudak Çatlaması Nasıl Geçer? Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. kaanep dedi ki:

  kadınların işine yarayabileceğini düşündüğüm pratik bir bilgi teşekkür ederim bu konuda 🙂 inşallah okurlarınızın işini fazlasıyla görür..

 2. Can Epik dedi ki:

  dudak üzerinde oluşan çatlamanın bu kadar kolay giderilebileceğini bilmiyordum 🙂 umarım arayan okurlarınız anlıyabillir 🙂

 3. aslı dedi ki:

  gerçekten güzel bilgiler vermişsiniz. birçok yönetemi bulunuyormuş. en kısa zamanda deneyeceğim.

 4. abdulkadir polat dedi ki:

  dudakları kuru tutmak çatlamaya neden olur, sürekli ıslak ve nemli tutmak lazım aslında.

 5. **Aqua** dedi ki:

  Ceviz Yağı Ve Balmumu Maskesini kullanıyorum ve faydası oluyor tavsiye ederim herkese.

Sayfa başına git