Çocuk Nasıl Yetiştirilir

Çocuk Nasıl Yetiştirilir
31 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 15 kez okundu.

Aile içi uyum ile beraber çocuğun yetiştirilmesi kolay olacaktır. Nitekim çocuk nasıl yetiştirilir merak ediyorsanız başta aile faktörü ile karşı karşıya kalmanız söz konusudur. Aile için sorunların çocuğa yansıtılmaması ve kişisel sorunlardan meydana gelen tartışmaların çocuğa etki etmemesi için titiz davranmanız gerekiyor.

Çocuklarda Takdir Çok Önemlidir!

Çocukların belirli bir çaba sarf ederek elde ettikleri başarıları ya da başarısızlıkları mutlaka takdir etmek gerekiyor. Çalışmaları ya da öğrenmeleri açısından anne ile babalarından gelen takdirler çocuğun daha da keyifli bir şekilde faaliyet göstermesine etki edecektir. Çocuk yetiştirmenin kuralları kitap olarak da karşınıza çıkacaktır. Öyle ki baştan psikolojik unsurlara yer verildiğini de göreceksiniz.

Erkek Çocuğunda Kıyaslamaya Gitmeyin!

Her çocuk farklı öz niteliklere sahiptir. Bunun için farklı çocuklar üzerinden kıyaslamaya gitmek yerine kendi içinde iyi ve kötüyü değerlendirmek daha doğru olacaktır. Erkek çocuğu nasıl yetiştirilir sorularına karşılık olarak da başta kıyaslamaların büyük problem yarattığını belirtmek gerekiyor. Bunun yerine bireylerin erkek çocuğuna yönelik olumlu ve olumsuz özellikleri tespit ederek ilerlemeleri daha doğru olacaktır.

Çocuklarda Güven Duygusu

Kendine güvenen çocuk nasıl yetiştirilir merak ediyorsanız da yine psikolojik hal ve davranışların önemli odluğunu söylemek gerekiyor. Bunun için;

  • Çocukların gerektiğinde teşekkür etme eğilimlerine sahip olmalarını sağlamalısınız.
  • Paylaşımcı olmaları da ileride güven duygusunun daha sağlam olmasına etki edecektir.
  • Ana okulları ya da kreşler sayesinde yeni arkadaşlıklara yer vermesi de güven duygusuna katkı sağlıyor.
  • Sürekli yanında olmak yerine çocuğun kendi başına da hareket etmesine izin vermelisiniz.

Bebek Yetiştirmede Önemli Unsurlar

Bebek yetiştirmek adına temel birden fazla özelliğe yer verilmiyor. Öyle ki beneklerin başta sağlıksal olarak iyi durumda olmaları önemlidir. Bunun için de anne sütü, bakım ve uyku düzenine dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Bebek yetiştirme teknikleri olarak ortaya çıkarılan kitaplarda da hep aynı ifadelere yer verildiği açıktır.

Çocuğunuza Kesinlikle Vurmayın!

Çocuk nasıl yetiştirilir öğrenmek istiyorsanız cezalandırma seçeneklerine de göz atmakta fayda var. Öyle ki şiddet uygulama çocukta ağır psikolojik sorunlara neden olacaktır. Bunun yerine olumsuz davranışlar sonucunda;

  • Gitmek istediği bir yere artık gitmeyeceğini söyleyerek cezalandırmanız mümkün.
  • Ağlayan bir çocuğun bir süre kendi ile kalması ve bu süreçte de iletişime geçilmemesi gereklidir.
  • Sevdiği bir oyuncak ya da kitabın da kısa bir süreliğine elin geçmemesi ufak çaplı cezalar arasındadır.

Çocuğunuzu Kurallara Göre Yetiştirmeyin

Çocuk yetiştirme kuralları üzerinden ilerlemek da doğru olmayacaktır. Baştan da belirttiğimiz gibi her çocuğun kendi has özellikleri bulunuyor. Bunun için hepsinde aynı kurallar üzerinden ilerlemek mümkün değildir. Bebeklik döneminde temel ihtiyaçlarını karşılayarak birey haline gelmesini izlemeniz gerekiyor. Sonuç olarak bireye bağlı davranışlara göre de yetiştirilmesinde rol oynamanız gereklidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git