Ayrılık Acısı Erkeklerde Nasıl Yaşanır?

Ayrılık Acısı Erkeklerde Nasıl Yaşanır?
22 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 282 kez okundu.

Dünya çapında ayrılık acısı kadınları ve erkekleri ne kadar etkiliyor üzerine araştırma yapıldı. Araştırmaya 96 ülkeden toplam 5700 kişi katıldı. 0 ve 10 arasında kadın ve erkeklerin ayrılıktan sonra çektiği acılar ile ilgili sorular soruldu ve cevaplar alındı. Kadınlar ayrılık sonrası duygusal olarak çektiği üzüntü için 6,84 puan aldı, erkekler ise 6,58. Fiziksel açıdan karşılaştırdığımız da ise kadınlar 4,20, erkekler 3,76 çıktı. Evet bu durumda kadınların ayrılık sonrasında çektiği üzüntünün daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Tabi aşağıdaki bilgileri de okumak gerekir erkeklerde duygusuz canlılar değiller sonuçta en azından tamamı değil.

Kadınlar ayrılık sonrası acıyı çok kısa yaşıyor, bir kaç hafta ile bir kaç ay arasında eşini, sevgilisini unutabiliyor. Bu süreçte kadınlar acısını oldukça yoğun yaşıyor, unutma sürecinde aklı sürekli onunla meşgul oluyor. Yani kısa süreye fazla acı sığdırıyor ve bir sürede bitiriyor. Erkeklerde ise bu durum biz kadınlarda ki gibi değil, bizim kısa süreye sığdırdığımız büyük acılar onlar için çok daha uzun sürüyor. Acıyı zamana yayarak yaşıyor tabirini kullanabiliriz aslında.

Aynı araştırma da diğer çıkan sonuçlar arasında bunlar yer alıyor. Kadınlar erkeklere göre ilişkiye daha fazla yatırım yapıyor ve fedakarlık gösteriyor. Bu nedenle uzun süren bir ilişki bittiğinde kadın daha fazla etkileniyor ve daha sonraki partner seçimlerinde çok daha fazla seçici olmaya itiliyor. Bunu bir yandan iyi, bir yandan da kötü yorumlayabiliriz. Erkek için uzun süreli bir ilişki bittiğinde duygusal reaksiyonları bizler kadar yoğun olmuyor. Yeni bir sevgili bul tekrardan ilişkiyi büyüt, uğraş dur gözüyle bakıyorlar.

Kadınlar üzüntülerini daha kısa sürede atlatabiliyor dedik ya bunun da bir nedeni var aslında. Kadınlar arkadaş gruplarıyla yaptığı sohbetlerde tamamen olayları en ince ayrıntısına kadar anlatıp içini dökebiliyor. Bu etkenlerde kadınların daha çabuk bir ilişkiyi unutmasına neden oluyor. Aynı durumun erkekler üzerindeki etkisi ise, her şeyi gideyim de arkadaşlarıma anlatayım diyen erkek sayısı çok az öncelikle bunu belirtmek gerekir. Erkekler acısını içinde yaşıyor, düşüncelerini saklama, fikir alışverişinde bulunmama eğiliminde bulunan erkekler bu nedenlerden dolayı acısını daha uzun ancak bizlere göre daha kısa yaşıyor.

Birazda erkeklerin psikolojisini anlayalım dedik Erkekler Nasıl Kadınlardan Hoşlanır?

Ayrılık Acısı Erkeklerde Nasıl Yaşanır? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Kaan dedi ki:

    Ayrılık acısı bence erkeklerde kızlarda olduğu kadar yoğun yaşanmaz hatta ilk ayrılıktan sonra erkekte bir rahatlama oluyor tabi bu süre zarfından kız için aynı durum söz konusu değil kız ne zaman erkeğin durumuna geldiğinde heh işte o zamanda erkek kızın yaşadığı durumla karşı karşıya kalıyor :)) teşekkürler güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş

  2. mehmet titiz dedi ki:

    en son ne zaman ayrıldığımı hatırlamıyorum o zamandanb eri kafam rahat ohh dünya varmış be gerçekten anne baba bulursa evlenirim bulmazsa hiç naz buğuz çekemem 😀 Hayattan soğudum resmen vallahi üzüldüğüme değmezmiş 🙂

Sayfa başına git