Hamilelik Döneminde Banyo

Hamilelik Döneminde Banyo
24 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 106 kez okundu.

Hamilelik dönemine girilmesi ile birlikte kadınlar içinde farklı bir yaşam şekli başlamaktadır. Hem bebeğin hem de annen sağlığının korunması adına belirtilen dönem içerisinde yiyeceklere, giyime, uyku düzenine ve banyo kullanımına dikkat etmek gerekmektedir. Özelikle ilk kez hamilelik geçiren anneler adına belirtilen durum son derece önemli olmak ile birlikte hamilelik döneminde banyo daha da dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır. Annenin herhangi bir problem yaşanması durumunda kısa süre de yardım isteyebilmesi adına hamileyken duşta kapıyı kitlememek ve evde kimse yokken banyoya girmemek de son derece önemlidir.

Günlük Duşa Girilmeli

Hamileyken bireylerin düzenli olarak duşa girmeleri faydalı olabilmektedir. Gebe kalınması ile birlikte kadınlarda ter bezleri daha iyi çalışmaya başlamaktadır. Üstelik kilo alımının artması ve hareketlerin de kısıtlanması nedeniyle anne adayları çok fazla terlemekte ve kendilerini rahatsız hissedebilmektedirler. Bu gibi durumlarda ise günlük düzenli olarak duşa girilmesi bireylerin rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Hamilelikte ayakta banyo yapmak daha zor olsa da bireylerin günlük olarak duşa girmeleri bebeğin rahatlaması açısından da son derece önemlidir. Ayakta dikilmekte zorlanan bireyler, tabure ya da farklı bir destek sağlayıcı kullanabilmektedirler.

Ilık Su Kullanımı Önemli

Bireylerin hamilelik süresi boyunca banyo yaparken aynı zamanda suyun sıcaklığına da dikkat etmeleri faydalarına olmaktadır. Genel olarak sıcak su ile birlikte yıkanmaktan hoşlanan anne adaylarının bu dönem içerisinde daha ılık su kullanmaları faydalarına olacaktır. Yüksek sıcaklıktaki su bireyin rahatsız olmasına, kan dolaşımının yavaşlamasına ve bayılmasına neden olabilmektedir. Böyle bir problem yaşanması bebek sağlığını da etkilemektedir. Bu nedenle benzer sorunların ortaya çıkmaması adına banyo sıcaklığının en fazla 35 derece olması bireylerin yararınadır. Belirtilen durumların aksine çok soğuk su da yıkanmakta annenin üşümesine ve rahatsızlanmasına neden olabilmektedir. Suyun sıcaklığının ne sıcak ne de soğuk, tamamen ılık olması, bireylerin sağlıklı bir şekilde duş almalarına yardımcıdır. Hamilelikte soğuk duş almak her ne kadar bazı bireyler adına normal karşılansa da genel olarak doktorlar tarafından önerilmemektedir.

Banyo Süresi

Bireylerin hamilelik döneminde banyo uygulamaları sırasında, duşta kaldıkları süre de son derece önem taşımaktadır. Genel olarak gebe olan annelerin en fazla duşta kalma süreleri 15 dakika olarak ifade edilmektedir. Belirtilen süre bireylerin hamileliğinin süresinin uzamasına göre kısabilmektedir. Özellikle gebeliğin son dönemlerinde 5 dakikayı geçmeyecek şekilde duş alınması, annenin fenalık geçirmemesi adına son derece önem taşımaktadır. Uzun banyo keyfi yapmayı seven bireylerin bu dönem içerisinde duş sürelerini kısa tutmaları bebek sağlığı açısından da önemlidir. Uzmanlar genellikle hamileyken duş alımları sırasında bebeğin hissettiğini ve belirtilen noktalara uyulmaması durumunda onun da rahatsız olduğunu ifade etmektedirler. Banyoda kalma süresinin uzamaması adına bireylerin en kısa yollarla kendilerini temizlemeleri ve bir an önce çıkmaları faydalı olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git