Çocuğunuzla Aranıza Karne Girmesin

Çocuğunuzla Aranıza Karne Girmesin
23 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 162 kez okundu.

Yoğun bir okul döneminin ardından nihayet yaza girdik. Birçoğumuz bu uzun süren zaman zarfının neticesi olarak iyi kötü bir şekilde tatile girdik. Kimimiz emeklerimizin karşılığını alarak kendimizi sorumluluğumuzu en iyi şekilde yerine getirmenin verdiği huzurla yaz dönemine huzurlu şekilde girdik, kimimizde üzülerek girdik. Sonuç ne olursa olsun çocuğunuzla aranıza karne girmesin alına düşük notlar elbette sevinilecek bir durum değildir ancak hayatın sonu değildir. Telafi edilebilir ve alınan düşük notlar daha sonraki dönemlerde daha çok çalışılarak daha iyi ve başarılı olunabilir. Bu karne aslında bir anlamda eksiklikleri gidermek için bir reçetedir. Buna göre aynı üzüntüyü yaşamamak için neler yapmamız gerektiğini şimdi daha iyi biliyoruz. Neticesini kendimiz yaşadığımız için aynı şeyi bir daha yaşamamak için biraz daha gayretli olmamız gerektiğinin farkına vardık.

Karneler Bizi Simgeler

Çocuğumuzun almış olduğu karneler sadece çocuğumuzun başarısı ve ya başarısızlığı değildir. Aslında bizimdir bir anlamda. Bu açıdan aldığımız karneler bizi simgeler. Bir yanlış varsa hatayı önce kendimizde aramalıyız. Çocuğumuzla yeterince ilgilendik mi, onun verimli çalışması için onlara uygun ortamı sağladık mı, çocuğumuzun başarısının önündeki engelleri aşması için tam olarak onların yanında olduk mu bu soruların cevabını tam olarak veremiyorsanız hatayı biraz da kendinizde arayabilirsiniz. Sürekli elinden tablet ya da bilgisayar düşmeyen bir çocuk, ailesinde yeterince destek ve ilgi görmeyen, ihtiyaçları zamanında karşılanmayan bir çocuk ne kadar başarılın olabilir, siz düşünün. Bunun için iğneyi önce kendimize çuvaldızı başkasına batırmalıyız.

Hiçbirimiz Mükemmel Değiliz!

Çocuklarımızı birçoğumuz nedense bir araç olarak görürüz ve onlara bazen fazla sorumluluklar yükleriz. Alınan karneler başarıyı simgeleyen belgeler olması inancı toplumda yaygınlaşmıştır. Bu temel yargı öylesine yerleşmiştir ki çocuklarımızı yarış atı olarak görmekten kendimizi alamamaktayız. Bunun neticesinde başarılı karneler ama stresli, mutsuz çocuklar yetiştirmekteyiz. Şöyle bir geçmişe baktığımızda belki de hala sandığımız da ve ya evimizin bir köşesinde değerli bir eşya olarak hala karnelerini saklayanlar vardır. Belki oldukça başarılı pek çok karne ve belgemiz vardır. Günlük hayatta her zaman faydası var mıdır bu tartışılır. Ülkemizde olan işsizlik sorunu, iş bulunsa da sevmediği işi yaparak başarılı ama mutsuz olan insanların yoğunlukta olduğu bir dünyada yaşamaktayız. Bu da başarımı yoksa mutluluk mu anlayışını gündeme getiriyor.

Çocuklarınızı Yarış Atı Olarak Görmeyin!

Hayatta başarılı olmak ve tatmin duyarak yaşamak için başarılı bir karne sahibi olmak insana haz verir ve çalışmaların neticesi olarak hak edilerek elde edilir. Birçok hedefe ulaşmak için çalışmak elbette gereklidir ancak hayatta başarılı olup işinden zevk almayan mutsuz insanları gördükçe neyin başarı neyin başarısızlık olduğunu anlamak zordur.

Çocuklarınızın idealleri olsun, hayalleri ve hedefleri olsun ancak onları bir yarış atı olarak sizin yapamadığınız şeyleri gerçekleştirmeleri için onları yarış atı olarak görmeyin. Bırakın sevdikleri ve istedikleri alanlar için çalışsınlar. Belki başarılı bir doktor, öğretmen ya da bilim adamı olamazlar ama sevdiği işi yapan mutlu bireyler olabilirler. Çocuklarınızla aranıza karneyi sokmayın onlarla her anın değerlendirin ve sevginizi koşulsuz gösterin. Hayatta onların yaşadığı en büyük başarı hayata mutlu gözlerle bakabilen yürek taşımları bunu başardılarsa en önemli zenginliği kazanmışlar demektir.

Bir önceki konumuz olan Çocuklara Yemek Yemeyi Nasıl Sevdirebilirsiniz adlı makalemiz ilginizi çekebilir.

Etiketler:

Çocuğunuzla Aranıza Karne Girmesin Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Cem dedi ki:

  Hepimiz çocuğumuzun derslerinde başarılı olmasını ve ileride iyi yaşam sürmesini ister ancak geriye dönüp kendi öğrencilik yıllarınızı hatırlar iseniz çocugun psikolojisini iyi anlarsınız öncelikle çocuğa başarılı olunca neler olacağını başarılı olamayınca neler olacağını düzgünce anlatmalısınız ki çocuk ona göre heves kazansın mesela hediyeler koyun amacına ulaştırmak için 🙂 en güzel yöntem budur. 🙂 yazı için teşekürler

  1. admin dedi ki:

   Duyarlı ve son derece anlayışlı yaklaşımınızdan dolayı gerçekten mutlu oldum. Bizler iyi ve eğitimli birer ebeveyn olmalıyız ki çocuklarımıza da bunları yansıtmalıyız. Okumaya ve öğrenmeye açık oldukça çocuklarımıza daha çok şeyler öğreteceğiz.

 2. Ali dedi ki:

  Önemli Bir konu çünkü bizde gençgen kötü notlar alır veya o dersi geçemezdik ama çocuklarımıza böyle davranmamalı ve hatta onları motive etmeliyiz.

  1. admin dedi ki:

   Tabi ki çocuklarımız her zaman iyi notlar alamayabilir, belki bu sınavında ki kötü notlar almasının sebebi okulda öğrenememesi değil evde yaşadığı strettir. Kesinlikle çocuklarımızı karne konusunda motive etmemiz gerekiyor.

Sayfa başına git