Anne ve Babalar İçin Başarılı Çocuk Yetiştirme Rehberi

Anne ve Babalar İçin Başarılı Çocuk Yetiştirme Rehberi
28 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 121 kez okundu.

Çocuk yetiştirmek hem zor hem de oldukça özveri isteyen bir iştir. Çocuğu sadece doğurmakla kalmayıp bir anne ve baba çocuğun eğitimiyle de her dönemde gerekli düzeyde ilgilenmesi gerekir.

İlk olarak çocuğunuzun ne istediğini, onun nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadığını bilmek size çocuk yetiştirmede fayda sağlamaktadır. Birazdan sizlere alt başlıklar halinde sıralayacağımız noktalara özen göstermeye çalışın. Bu çocuk nasıl yetiştirilir sorusuna yanıt arayan sizleri daha iyi ve daha bilinçli bir birey yapar. Böylece çocuklarınızı bilinçli olarak yetiştirme imkânını sizlere de vermiş olur.

Çocuğunuzun Fikirlerine Saygı Duyun ve Onlara Kulak Verin

Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun mutlaka onların fikirlerine saygı duyun ve onları dinleyin. Onlara sus konuşma, saçmalama ve itici sözler söylemeyin. Çünkü bu çocuk gelişimi noktasında çocuğunuzu olumsuz etkiler. Eğer çocuğunuza sürekli olarak bunları söylerseniz ya daha da arsızlaşacaktır ya da içine kapanık olacaktır. İki durumda istenmemektedir. Bunun yerine onları cümlelerinin sonuna kadar dinleseniz ve yanlışlarını görmesini sağlasanız bu durum onların hem gelişim noktasına hem de ders noktasına katkı sağlar.

Onları Teşvik Edici Aktiviteler Bulun

Çocuklarınızın hoşlarına giden aktiviteler bularak onların gelişimlerine katkı sağlayın. Bulduğunuz aktiviteler özellikle zekâ ve vücudun gelişimini olumlu etkileyecek aktiviteler olmasına dikkat edin. Böylelikle onu daha girişken ve kendinin farkına varmasını sağlayabilirsiniz.

Sürekli Olarak Onlara Ders Çalışmasını Telkin Etmek Yerine Neden Çalışması Gerektiği Konuda Bilgi Verin

Çocuklarınıza sürekli olarak ders çalışmak telkininde bulunağınıza onların neden çalışması gerektiğini ve çalışırsa neler kazanabileceğini anlatmak daha doğru olur. Bu durum çocuğunuzun git gide bilinçli hareket etmesini sağlar. Çalışmazsa neleri kaybedeceğini ve çalışırsa neleri kazanacağını bilen çocuklarda ders çalışma bilinci gelişir.

Çocuklarınızın İlgile Alanlarını Tanıyın

Çocuklarınızın ilgi alanlarını tanımak onların ilerideki öğrencilik ve iş hayatındaki başarılı olmasının en büyük anahtarıdır. Çünkü çocuk neye yatkınsa o alanda kendini geliştirmesi ve neyde eksikliği varsa o eksikliğini tamamlaması yönünden çocuğa bir avantaj sağlar. Bu nedenle çocuğunuzun ilgilerini birlikte belirlemeye çalışın.

Bir önceki konumuz olan Çocuğunuzla Aranıza Karne Girmesin adlı makalemiz ilginizi çekebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git